Czym jest absorpcja w procesie chłodzenia?

Czym jest absorpcja w procesie chłodzenia?

Globalne ocieplenie klimatu powoduje, że coraz więcej miejsc na świecie dotyka problem upałów, dlatego klimatyzatory są coraz częściej stosowanymi urządzeniami zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych jak i przemysłowych. Chłodzenie wymaga jednak energii elektrycznej, a to powoduje nie tylko spore koszty ich użytkowania, ale równie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Ponieważ z jednej strony taka energię trzeba wyprodukować, a co nie jest obojętne dla natury, a z drugiej natomiast zasoby paliw kopalnych, które często są stosowane do wytworzenia prądu też się powoli wyczerpują. Może więc warto zainteresować się chłodziarkami absorbcyjnymi (np. https://energycool.pl/produkty/absorpcja/).

Absorpcja tańsza w użytkowaniu i przyjazna naturze

Mniejsza temperatura w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego charakter, to większy komfort pracy lub wypoczynku. Zaletą agregatów absorpcyjnych jest to, że pozwalają na wytwarzanie zimnego powietrza bez wykorzystania do tego dużych ilości energii elektrycznej. Są więc tańsze i bardziej przyjazne przyrodzie. Tego typu urządzenia pochłaniają ciepło, które potem je napędza w czasie produkcji chłodu. Dzieje się to za sprawą pary wodnej lub gorącej wody.
Podczas chłodzenia w instalacji pracuje zarówno czynnik chłodniczy, jak i para wodna. Odparowywana woda jest ciągle pochłaniania przez roztwór bromku litu. Ta cieplna przemiana jest płynna i nieprzerwana.

Takie agregaty absorpcyjne składają się przede wszystkim z parownika, skraplacza, a także elementu rozprężnego. To tu dzieje się proces schładzania. Umożliwia to odparowanie czynnika chłodzącego w mniejszym ciśnieniu niż ciśnienie wrzenia.

Chodziarki absorpcyjne sa bardziej ciche i bezawaryjne niż inne

Są dwa typy chłodziarek absorpcyjnych: bromolitowe i amoniakalne. W przypadku tych pierwszych czynnikiem roboczym jest woda. Dlatego ten rodzaj chłodziarek może wytworzyć czynnik chłodzący, którego temperatura wynosi około 5 stopni.
Chłodziarki bromolitowe znajdują więc większe zastosowanie w klimatyzacjach ze względu na mniejsze koszty takiej inwestycji Z kolei te wykorzystujące amoniak znajdują zastosowanie w przemyśle. Są droższe, ale w ich przypadku możliwe jest mrożenie do bardzo niskich temperatur sięgających nawet – 60 stopni.
Który więc rodzaj chłodzenia wybrać? Ten z tradycyjnymi systemami sprężarkowymi, czy też wykorzystujący rozwiązania absorpcyjne. Gdy weźmie się pod uwagę tylko koszty instalacji, to systemy ze sprężarkami są tańsze. Ale z drugiej strony praca systemów absorpcyjnych pozwala na osiągnięcie oszczędności w zużytej energii elektrycznej sięgających między 30 a 60 procent w stosunku do innych urządzeń chłodzących. A powszechnie wiadomo, iż nikt nie zna jeszcze, jakie na 100 procent są możliwości urządzeń absorpcyjnych. Poza tym chłodziarki absorpcyjne pracują bezawaryjnie znacznie dłużej niż inne. Spowodowane jest to brakiem części ruchomych, a co się z tym wiąże są praktycznie bezszelestne w czasie funkcjonowania. Innymi ich zaletami jest brak korozji i bardzo prosty serwis.

Previous Dopalacze: Niebezpieczne skutki uboczne i uzależniające działanie
Next Export chemikaliów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policja ustala tożsamość mężczyzny

17 maja 2017 roku na terenie Elektrowni Wodnej w Dobrzeniu Wielkim odnaleziono zwłoki n/n mężczyzny. Jego tożsamość do tej pory nie została ustalona. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu

Wiadomości 0 Comments

Wyjaśniamy okoliczności pobicia studentów

Dwie osoby usłyszały zarzut pobicia obywateli Indii studiujących w Opolu. Obaj są mieszkańcami powiatu opolskiego. Do zdarzenia miało dojść pod jednym z klubów w centrum miasta. W tej chwili opolscy

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymany za wandalizm

Policjanci zatrzymali 29-latka, podejrzanego o zniszczenie elewacji domu kultury i biblioteki. Mężczyzna miał również uszkodzić dekoracje, przygotowaną na festiwal filmowy „Bliżej gwiazd”. Wartość strat oszacowano na blisko 10 000 złotych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź