Czym jest łupież pstry?
Łupież pstry jest powszechną chorobą, którą po raz pierwszy opisał Robin w 1853 roku. Uważa się, że dotyka nawet 10% populacji. Występuje częściej w krajach o gorącym klimacie i dużej wilgotności. Na średnich szerokościach geograficznych większość przypadków choroby występuje latem.
Definicja
Szczyt zachorowań występuje w wieku 20 lat. U dzieci, zwłaszcza w wieku poniżej 7 lat i osób starszych choroba występuje rzadko. Choroba ma przewlekły przebieg i charakteryzuje się częstymi nawrotami. Jego zaraźliwość jest znikoma. Czynnik wywołujący chorobę – grzyb drożdżopodobny Pityrosporum orbiculare lub Malassezia furfur żyje w łuskach warstwy rogowej naskórka. Zakażenie następuje poprzez bliski kontakt z pacjentem, noszenie cudzego ubrania. Zwiększone pocenie się, zmiany w składzie potu, łoju, łojotoku, zaburzenia równowagi hormonalnej (ciąża, cukrzyca, zespół Cushinga), ciężkie choroby somatyczne (gruźlica, choroby onkologiczne) oraz nieracjonalny tryb higieny predysponują do rozwoju wielobarwnych porostów. Okres inkubacji wynosi od 2 do 8 tygodni. Nazwa pochodzi od różnych odcieni wysypki (od bladego różu do brązu lub koloru „kawy z mlekiem”). Grzyb zlokalizowany jest w warstwie rogowej naskórka oraz w mieszkach włosowych. Często choroba ta rozwija się na tle gruźlicy płuc, limfogranulomatozy, ponieważ chorobom tym często towarzyszy zwiększona potliwość.
Objawy
W początkowym okresie choroby grzyb znajduje się wśród mieszków włosowych, tworzy kolonie w postaci żółtawobrązowych kropek, stopniowo powiększając się i zamieniając w małe okrągłe plamki różu, potem żółtawo-róż, później brązowe. Wysypki są podatne na zrastanie się, czasami tworząc rozległe zmiany. Najczęściej dotyczy to klatki piersiowej, pleców, dołu pachowego, a następnie ramion, szyi, bocznych powierzchni ciała, brzucha. Na jasnej skórze widoczne są ciemne plamy, a na opalonej jasne plamy (grzyb zapobiega wytwarzaniu melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za opalanie, dzięki czemu skóra pozostaje jasna w miejscach gromadzenia się grzyba).
Zapobieganie
W sezonie ciepłym można przetrzeć skórę alkoholem salicylowym, zakwaszoną wodą. Należy unikać pocenia się, a odzież powinna podlegać dezynfekcji. Ponieważ objawy niektórych rodzajów łupieżu są podobne do objawów innych chorób, skonsultuj się z dermatologiem, aby w procesie samoleczenia nie rozpocząć prawdziwej choroby, lub jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Niektóre można wyleczyć specjalnymi maściami przeciwwirusowymi lub przeciwgrzybiczymi, inne wymagają kuracji przywracającej odporność, a jeszcze inne same znikają.
Dlatego, jeśli masz porosty, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa i nie próbuj się leczyć. Niekiedy po ekspozycji na promienie ultrafioletowe (zwykle po oparzeniach słonecznych) kolonie grzybów obumierają i złuszczają się, pozostawiając białe plamy. Aby zdiagnozować charakter choroby używany jest:
- test jodowy Balzera;
- badanie mikroskopowe (wykrywanie elementów grzybowych w łusce);
- badanie pod świetlówką Wooda, a także przeprowadza diagnostykę różnicową z innymi chorobami skóry.
Dowiedz się więcej na stronie klinikamurano.com.
Może to Ci się spodoba
Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu
Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak
Jak dokonać „resetu” wypełniacza do ust, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty
Od czasu złagodzenia blokady w Wielkiej Brytanii pacjenci odwiedzają naszą kliniki medycyny estetycznej zdając sobie sprawę, że albo „przedawkowali” poprzez podanie nadmiernej ilości wypełniacza, albo nie są zadowoleni z ich
Epilacja – zabieg depilacji zbędnego owłosienia
Większość ciała człowieka pokryta jest owłosieniem. Od zarania ludzkości, w procesie ewolucji, przestawało ono stopniowo pełnić swoją funkcję ochronną. Mimo to, niemal na całym ciele ludzkim do dziś zachowało się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!