Dopalacze: Niebezpieczne skutki uboczne i uzależniające działanie

Dopalacze: Niebezpieczne skutki uboczne i uzależniające działanie

Dopalacze są substancjami produkowanymi laboratoryjnie, które zostały zaprojektowane tak, aby naśladować farmakologiczne skutki ograniczonego prawnie, zabronionego narkotyku. Podczas tworzenia dopalaczy, pewne pierwiastki i właściwości chemiczne oryginalnego narkotyku są zmieniane, co ma inny wpływ na mózg lub zachowanie niż ten, który wytwarza oryginalny narkotyk.

Więc jakie dokładnie są rodzaje dopalaczy sklasyfikowanych w kategorii narkotyków syntetycznych i jaki jest wpływ leków projektantów na organizm? Dodatkowo, czy dopalacze uzależniają i w jaki sposób można uzyskać pomoc?

Jakie są niektóre rodzaje dopalaczy?

Amerykańska Agencja ds. Egzekwowania Narkotyków, DEA, klasyfikuje dopalacze substancje psychoaktywne (NPS). Istnieją setki różnych rodzajów dopalaczy, ale aby uprościć rzeczy, istnieją trzy główne rodzaje tych narkotyków, w których większość dopalaczy wchodzi w zakres:

 • Syntetyczne katynony: ten rodzaj działa jako środek pobudzający poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i/lub dopaminy w mózgu, co z kolei aktywuje centrum nagród w mózgu poprzez zwiększenie poczucia szczęścia i przyjemności lub uwagi i motywacji.
 • Syntetyczne kannabinoidy: naśladują efekty marihuany, syntetyczne kannabinoidy pracują na tych samych receptorach komórek mózgowych co THC. Różnica między syntetykiem i marihuaną jest w efektach i intensywności. Syntetyczne kannabinoidy mają znacznie większą intensywność niż jej odpowiednik marihuany, a w efekcie obejmują znacznie silniejszy poziom relaksu, podwyższony nastrój, zmienioną percepcję, a nawet może wywołać niektóre objawy psychozy.
 • Syntetyczne fenyloaminy: skategoryzowane jako halucynogen, ten rodzaj narkotyków wpływa na mózg poprzez zmianę rzeczywistości poprzez efekty sensoryczne (wzrok, dźwięk, smak i dotyk). Ponadto mogą wystąpić uczucia „oderwania” od ciała lub posiadania „innych zmysłów”, takie jak „degustacja widoków” lub „odczuwanie kolorów”.

Skategoryzowane w głównych kategoriach dopalaczy są nazwy bardziej powszechne w głównym nurcie wiadomości, szczególnie znane z nagłówków np.

 • MDMA (Ecstasy, XTC, lub „E”): klasyfikowany jako amfetamina, ten empatogen powoduje zaburzenia emocjonalne i społeczne w organizmie użytkownika.
 • Molly: „czystsza” postać MDMA, rzekomo produkowana bez amfetaminy, jednak ze względu na brak regulacji dotyczących produkcji, nie można stwierdzić, czy użytkownik otrzymuje czyste MDMA.
 • Syntetyczna marihuana: znana również jako „K2” lub „Spice”, syntetyczna marihuana jest używana poprzez palenie. Główne składniki tego narkotyku zostały zakazane, ponieważ zostały uznane za wywołujące psychotyczne reakcje, takie jak paranoja, lęk i halucynacje podczas konsumpcji tych składników.
 • Krokodyl: niezwykle uzależniający i zabójczy, Krokodyl zawiera składniki, które naśladują haj produkowany z heroiny. Wykazano, że Krokodil ma na liście składników benzynę i rozcieńczalnik do farb.
 • 25i (lub „Nbomb” lub „Uśmiech”): ten dopalacz naśladuje psychodeliczne substancje, takie jak LSD lub „kwas”. Przyjmowanie tego leku jest niezwykle niebezpieczne, nawet śmiertelne w dużych dawkach.

Ta lista nie jest wyczerpująca, ponieważ istnieją setki różnych rodzajów markowych dopalaczy. Jak w przypadku każdego dopalacza, celem jest naśladowanie skutków narkotyków, które są nielegalne. Wiele z nich ma podobne skutki jak kokaina lub inne używki, jednak kanabinoidy, te, które naśladują marihuanę, są najbardziej popularne i powszechnie nadużywane spośród wszystkich narkotyków syntetycznych. Oprócz popularności i dostępności te typy narkotyków są znane z niewykrywalności w testach narkotyków, co czyni go jeszcze bardziej popularnymi.

Jakie są skutki uboczne dopalaczy?

Jednym z największych zagrożeń związanych z przyjmowaniem syntetyków jest brak standardów produkcji, co oznacza, że bez obowiązujących przepisów nie ma pewności, co dany dopalacz może zawierać. W związku z tym stwarza to znacznie większe ryzyko przedawkowania i ewentualnej śmierci. Każdy dopalacz ma unikalny, niekorzystny wpływ na organizm. Na przykład MDMA, może powodować nadciśnienie tętnicze, problemy sercowe i hipotermię, a każdy z nich może prowadzić do zgonu użytkownika. Ponadto MDMA może powodować poważne psychologiczne skutki uboczne, takie jak depresja, lęk i wyczerpanie. Długotrwałe stosowanie Krokodylu może prowadzić do gnicia skóry i organów oraz do śmierci. Ponadto, przyjmując duże dawki syntetyku 25i, użytkownik może doświadczyć poważnych napadów drgawek, paranoi, strachu i paniki, i jak wspomniano wcześniej, prawdopodobnie śmierci.

Inne potencjalne krótko- lub długoterminowe skutki leków syntetycznych obejmują:

 • Amnezja
 • Ataki paniki
 • Mdłości/ wymioty
 • Zwiększone lub zmniejszone ciśnienie krwi
 • Śpiączka
 • Stałe problemy poznawcze

Czy dopalacze uzależniają?

Ktoś, kto używa dopalaczy ma możliwość stać się fizycznie uzależniony zwłaszcza jeśli użytkownik konsekwentnie nadużywa narkotyków syntetycznych przez długi okres czasu. Niektóre powszechne oznaki uzależnienia obejmują:

 • Izolowanie lub unikanie przyjaciół i rodziny
 • Ekstremalne, często intensywne, wahania nastroju
 • Mając problemy z pamięcią
 • Spanie za dużo lub za mało
 • Wychodząc z drogi, by znaleźć więcej narkotyków
 • Wydawanie dużych ilości pieniędzy na leki
 • Posiadanie nietypowych trudności w pracy/szkole
 • Problemy z relacjami
 • Zmiany w zachowaniu lub wyglądzie

Objawy odstawienia mogą wystąpić, jak w przypadku każdego narkotyku, który jest nadużywany, zwłaszcza gdy stosowanie zostanie nagle przerwane lub drastycznie ograniczone. Objawy odstawienia od używania narkotyków syntetycznych mogą być różne, ale mogą być różne:

 • Trudności z koncentracją
 • Poważna depresja
 • Drżenia lub skurcze mięśni
 • Trudności lub niemożność zasypiania
 • Utrata apetytu

W celu złagodzenia ewentualnych poważnych objawów odstawiennych należy koniecznie zwrócić się o fachową poradę medyczną przy rozważeniu detoksykacji.

Więcej o dopalaczach oraz ich skutkach dowiesz się na https://dopalaczeuzaleznienie.pl/

Previous Najlepszy telefon z systemem Android 2020: Jaki jest najlepszy telefon z systemem Android do kupienia dzisiaj?
Next Czym jest absorpcja w procesie chłodzenia?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jakie owoce można umieścić w wyciskarce?

Wyciskarki to urządzenia, które są w stanie poradzić sobie praktycznie z każdym gatunkiem owoców. Z niektórych przygotują klarowny sok, z innych mus. Wspólną cechą będzie jednak ogromna zawartość cennych witamin

Life&Style 0 Comments

Wzmacniacz lampowy. Dla lubiących ciepłe brzmienie

O wzmacniaczach lampowych nie mówi się mało, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że najlepsze lata mają już dawno za sobą. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie bardziej popularne rozwiązanie, tymczasem dziś

Life&Style 0 Comments

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AF Alpha Plus

Nowa wyciskarka Hurom H-AE ma unikalny design i innowacyjną technologię Hurom Alpha +. Wszystko do domowej wyciskarki Hurom H-AE zostało zaprojektowane przez studio Giugario Design założone przez Giorgetto Giugiaro, światowej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź