Drukarki – rodzaje, zastosowanie

Drukarki – rodzaje, zastosowanie

Drukarki są stałym elementem wyposażenia każdego biura. Zarówno w sektorze prywatnym jak i państwowym. Pomimo tego, że coraz więcej dokumentów przesyłamy sobie drogą elektroniczną, nie zanosi się na to, żeby rynek druku miał się skurczyć. Jakie są rodzaje drukarek? Jak wybrać taką, której parametry będą dopasowane do naszych potrzeb?

Drukarki – typy

Drukarki komputerowe możemy podzielić na cztery typy: igłowe, atramentowe, termiczne oraz laserowe. Każdy z tych typów znajdzie zastosowanie w innych warunkach i jest odpowiedzią na inne potrzeby użytkowników. Zasada ich działania różni się od siebie.

Drukarki igłowe

Są osoby, które uważają, że ten typ drukarek jest praktycznie na wymarciu. Nic bardziej mylnego. To jedyny model drukarek, który może drukować druki na papierze samokopiującym się lub przez kalkę. Są szybkie, niezawodne i idealne do zastosowań w trudnych warunkach. Często możemy je spotkać np. w magazynach. Idealnie sprawdzają się też w sklepach internetowych drukujących druki na pocztę.

Działają praktycznie tak jak maszyna do pisania. Pomiędzy igłami, a papierem mamy taśmę barwiącą. Igła uderza w papier i zostawia (za pośrednictwem taśmy) mały ślad. Komputer steruje igłami i w ten sposób na papierze powstaje pożądany ciąg liter i cyfr lub obrazów.

Drukarka igłowa łatwo drukuje na papierze ciągłym z perforacją z boku. Druk jest tani i szybki. Jej minusem jest spora głośność.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do biura – tukej.pl >>

Drukarka laserowa

Zasada działania drukarki laserowej zbliżona jest do kserokopiarki. Urządzenie składa się m.in. ze światłoczułego i ujemnie naelektryzowanego bębna. Podczas jego obrotu, za pomocą lasera zmieniany jest ładunek na dodatni w tym miejscu, w którym ma powstać nadruk. Bęben obraca się i nanosi toner na papier. W celu utrwalenia cząstek tonera, papier jest podgrzewany. Na końcu oczyszczamy bęben drukarki z ładunków elektrycznych oraz z pozostałości po tonerze.

Do zalet drukarki laserowej należy zaliczyć bardzo dobrą jakość druku oraz cichą pracę. Są one standardem praktycznie w każdym biurze i obecnie to niewątpliwie najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o małe urządzenia drukujące.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa działa podobnie do igłowej. W miejscu igieł mamy jednak dysze, które natryskują na papier odpowiedni tusz. Drukarki te (dzięki zmniejszeniu ilości części ruchomych) są zdecydowanie cichsze niż igłowe. Jakość wydruku jest lepsza przy jednocześnie zachowanej niskiej cenie materiałów eksploatacyjnych.

Drukarka atramentowa jest wolniejsza od laserowej, ale druk w kolorze jest tańszy i bardziej dostępny.

Drukarka termiczna

Drukarki termiczne wymagają specjalnego papieru, przeznaczonego tylko do tego rodzaju wydruków. Igła uderza w ten papier, przepływa przez nią prąd, który nagrzewa dane miejsce. Powstaje kropka. Cała reszta to już odpowiednie sterowanie z komputera. Takie drukarki rzadko kiedy używane są do dokumentów w tradycyjnych formatach. Najczęściej spotkamy je jako specjalistyczne urządzenia służące do druku paragonów, i etykiet. Są bardzo powszechne zwłaszcza w handlu detalicznym (zarówno tradycyjnym jak i internetowym).

Previous Pijany kierowca uszkodził trzy samochody
Next Sięgnij po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Praca w Małopolsce czeka – co piąta firma będzie zatrudniać!

Stopa bezrobocia spada, choć nadal wynosi ponad 6,5%. Czy to oznacza, że w naszym województwie nie ma pracy? Czy szukanie nowego zatrudnienia musi trwać miesiącami i być nieustanną harówką? Nie!

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

Strefa Biznesu 0 Comments

Transport kurierem bez problemów

Z usług kurierskich korzystamy niemal wszyscy – nie tylko przy zamawianiu niewielkich, lekkich przedmiotów. Często wysyłamy za pośrednictwem firm świadczących takie usługi paczki znacznie większe, których dostarczenia poczta się nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź