Higiena jamy ustnej – czyli jak dbać o zęby w domu?

Higiena jamy ustnej – czyli jak dbać o zęby w domu?

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Liczy się nie tylko systematyczność ale też technika mycia zębów. Robiąc to w sposób prawidłowy można ograniczyć ryzyko powstania próchnicy, wyeliminować nieświeży oddech oraz pozbyć się resztek pokarmowych, a co za tym idzie sprawić, że nasz uśmiech będzie piękny i zdrowy.

Stan zębów ma znaczenie przede wszystkim ze względów zdrowotnych – zła kondycja uzębienia może prowadzić do niepotrzebnych schorzeń, groźnych powikłań oraz długiego i kosztownego leczenia. A wystarczy tak niewiele, by zadbać o zęby w domowym zaciszu. Sprawdź, jak zadbać o zęby, aby były zdrowe i służyły nam jak najdłużej.

Odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej

Szczoteczka i pasta do zębów to akcesoria niezbędne, ale niewystarczające, by zęby odpowiednio doczyścić. Trzecim elementem, z którego powinniśmy codziennie korzystać podczas zębowej rutyny, jest płyn do płukania jamy ustnej. Dobrze jest zaopatrzyć się również w nić dentystyczną, która pozwoli pozbyć się zalegających pomiędzy zębami resztek jedzenia.

Szczoteczka

Najważniejsza jest szczoteczka do zębów. Może być zwykła lub elektryczna, ważne, by miała dość miękkie włosie. Najlepiej wybrać szczoteczkę do zębów z włóknem średniej twardości, szczoteczki miękkie służą osobom ze stanem zapalnym dziąseł oraz po zabiegach chirurgicznych, a twarde przeznaczone są do mycia protez i aparatów ortodontycznych. Ponadto zbyt twarde włosie może ranić dziąsła i prowadzić do osuwania się szyjek zębowych. Główka szczoteczki powinna być w miarę giętka, aby móc dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać co 2-3 miesiące.

Nić dentystyczna

Nawet pomimo usilnych starań, szczoteczka do zębów nie jest w stanie dokładnie oczyścić wszystkich przestrzeni międzyzębowych, szczególnie, gdy zęby ściśle do siebie przylegają. Niezastąpiona jest w tym nitka dentystyczna, której można używać tuż przed lub zaraz po szczotkowaniu zębów, jako swego rodzaju uzupełnienie pielęgnacji. Ważne jest, by każde miejsce w jamie ustnej czyścić nieużywaną częścią nici, tak aby nie przenosić bakterii. Trzeba też uważać, by nie podrażnić dziąseł ani nie uszkodzić szkliwa.

Płyn do płukania jamy ustnej

Oprócz szczotkowania i nitkowania codzienną rutynę mycia zębów warto uzupełnić o płukanie płynem do higieny jamy ustnej. Pomaga on usunąć resztki pokarmu, które ominęła szczoteczka i nić, niweluje bakterie i przywraca prawidłowe pH w ustach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, np. łagodzące zapalenia dziąseł czy ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Przyjęło się, że zęby powinno się szczotkować co najmniej 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty. Dentyści jednak radzą, żeby myć zęby tak długo, aż uznamy je za czyste, powinno to być jednak nie krócej niż 2 minuty. Zęby należy myć ruchem wymiatającym, szczotkując każdego zęba od dziąsła do korony. Należy skupiać się na każdym zębie z osobna, a nie na całym łuku zębowym, tylko tak oczyścimy dokładnie całą powierzchnię każdego zęba. Zębów nie należy myć zbyt często, ani zbyt agresywnie. Nieprawidłowe szczotkowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych czy krwawienia dziąseł. W razie problemów poproś o pomoc stomatologa, który udzieli Ci rad i wskazówek, jak prawidłowo szczotkować zęby.

Okresowe kontrole i profesjonalne oczyszczanie zębów

Oprócz dbania o zęby w domowym zaciszu, co najmniej 2 razy w roku powinniśmy umówić się na wizytę do dentysty, który sprawdzi stan naszego uzębienia i zastosuje odpowiednie leczenie, gdy zauważy, że dzieje się coś niedobrego. Osoby, które chcą jeszcze bardziej zadbać o swój uśmiech mogą skorzystać z zabiegu profilaktyczno-leczniczego polegającego na usunięciu kamienia nazębnego, osadu i przebarwień nazębnych.

Chcesz zadbać o stan swoich zębów? Z profesjonalnych zabiegów stomatologicznych i ortodontycznych możesz skorzystać np. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej StomArt w Opolu. Szczegóły na stronie http://stomart.opole.pl.

Previous Poszukujemy zaginioną Beatę Lelonek
Next Wakacje wolne od tragedii nie od rozsądku

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Mniej niż połowa Polek w grupie ryzyka wykonuje badania profilaktyczne w kierunku raka piersi

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Tylko 43 proc. Polek z grupy ryzyka wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne, takie jak mammografia i USG piersi. Aby zwiększyć świadomość kobiet w tym zakresie,

Life&Style 0 Comments

Wyciskarka Hurom GD opinie

Jakie produkty mogą być ściskane przez Hurom GD? Ta powolna sokowirówka jest bardzo odpowiednia dla trawy pszennej lub innych włóknistych (liściastych) warzyw, takich jak szpinak i/lub seler. Można również na

Life&Style 0 Comments

Pielęgnacja i czyszczenie okularów progresywnych

Obecnie około jedna piąta światowej populacji używa okularów do korekcji wzroku. Oczywiście podczas noszenia okularów brudzą się z kurzu, kropli różnych płynów, odcisków palców i innych śladów tłuszczu. Brudne soczewki

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź