Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jak prawidłowo przechowywać opony?

W miarę jak zmieniają się pory roku, być może trzeba będzie się zastanowić nad zmianą opon sezonowych.  Niezależnie od tego, czy przechodzisz na opony zimowe, czy letnie, ważne jest, aby zastanowić się nad tym, jak przechowywać komplet opon poza sezonem.

Możesz je zmienić przez profesjonalistę lub zrobić to w swoim garażu w domu. Ale co robisz po ich zdjęciu? Niezbędna jest wiedza, jak przechowywać opony po ich zdjęciu z pojazdu. W rzeczywistości, jest to ważniejsze niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

Jeśli nie będziesz prawidłowo obsługiwać i przechowywać swoich opon, ich właściwości mogą ulec zmianie. Może to skrócić ich żywotność. Mogą się nawet tak bardzo pogorszyć podczas przechowywania, że trzeba je będzie wymienić. Ale jeśli będziesz je prawidłowo obchodzić się z nimi i przechowywać, będą służyć przez lata, a ty zaoszczędzisz pieniądze.

Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem po łatwym przechowywaniu i wykorzystaj jak najlepiej swoje opony:

 1. Wyczyść je

Używając detergentu, wody i szczotki do opon, oczyść opony przed ich przechowywaniem. Pomoże to usunąć sezonowe zabrudzenia na drodze i hamowanie. Wyczyść również felgi, jeśli przechowujesz na nich opony. Przed kolejnym krokiem upewnij się, że opony są całkowicie suche.

 1. Opatrunek nie jest wymagany

Ten kolejny krok wymaga bezczynności, a nie działania. Opony nie wymagają stosowania żadnego rodzaju środków opatrunkowych ani nabłyszczających przed ich przechowywaniem. Związki oponowe są tak skonstruowane, aby były odporne na pękanie ozonu i inne czynniki środowiskowe. Takie produkty mogą raczej utrudniać niż przyczyniać się do wydłużenia żywotności opon.

 1. Zapakuj je.

Znajdź duży, hermetyczny plastikowy worek pasujący do każdej opony. Spróbuj torby na podwórze lub torby na liście. Upewnij się, że worek (i opona) są wolne od wilgoci, a następnie usuń jak najwięcej powietrza z worka (użyj odkurzacza!) i zaklej go taśmą. To hermetyczne środowisko ograniczy parowanie olejów z mieszanek gumowych. Dostępne są również specjalne pojemniki do przechowywania opon lub pojemniki na opony. Ułatwiają one transport i przechowywanie opon oraz pomagają utrzymać je w stanie wolnym od zanieczyszczeń i kurzu. Nie są one jednak hermetyczne. Jeśli chcesz ich używać, najpierw włóż opony do worka, jak powyżej, a następnie umieść je w pojemniku na opony.

 1. Unikaj słońca

Promienie UV i ciepło słoneczne mogą siać spustoszenie na gumie. Miejsce przechowywania opon powinno trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

 1. Wybierz swoją lokalizację

W zimną lub ciepłą pogodę opony nigdy nie powinny być przechowywane na wolnym powietrzu, nawet pod przykryciem ochronnym. Należy myśleć o chłodnym, suchym, umiarkowanie wentylowanym – i oczywiście poza słońcem. Idealna jest piwnica lub inne miejsce o kontrolowanym klimacie. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się źródło ciepła, opony muszą być przed nim osłonięte. Większość garaży, wiaty i strychów narażona jest na działanie różnych temperatur, opadów i wilgotności. Chcesz uniknąć tych wahań.

 1. Unikać narażenia chemicznego

Twoja substancja chemiczna numer jeden, której należy unikać: Ozon. Jest on szczególnie szkodliwy dla opon. Silniki elektryczne, które wykorzystują szczotki kontaktowe, wytwarzają ozon. Mogą one zawierać:

 • Generatory
 • Sprężarki
 • Piece
 • Przełączniki
 • Pompy studzienne
 • Odkurzacze centralne

Upewnij się, że w twoim miejscu przechowywania nie ma żadnych z tych elementów. Należy również unikać poniższych czynności:

 • Rozpuszczalniki
 • Paliwa
 • Smary
 1. Chronić białą gumę

Masz na oponach białe ściany – lub inne białe części (jak napisy)? Jeśli zdecydowałeś się nie pakować swoich opon w torby, przechowuj je z białymi częściami dotykającymi innych białych obszarów, a czarne z czarnymi. Oto dlaczego: Czarna guma po białej stronie jest inaczej złożona niż czarna guma po drugiej stronie. Warstwa czarnej gumy, która nie powoduje odbarwień, jest używana po białej stronie opony, aby zapobiec migracji oleju z czarnych obszarów do białych i spowodować odbarwienia. Na czarnej stronie opony zastosowano standardową gumę. Dlatego należy przechowywać gumę czarną do czarnej i białą do białej, aby zachować jasność białej gumy i uniknąć śladów.

 1. Kładź, wieszaj?

Masz trzy opcje na przechowywanie opon:

 • Postawcie je w pozycji pionowej.
 • Ułóżcie je po bokach.
 • Powiesić je na hakach lub stojakach.

Najlepiej jest stać, ponieważ powoduje to mniejsze obciążenie opon. Jeśli musisz układać je w stosy, staraj się nie układać ich zbyt wysoko. Chcesz uniknąć przewrócenia się i uszkodzenia opon. Opony zamontowane na felgach? W tym przypadku preferowane jest układanie ich w stosy. Inną świetną opcją dla opon na felgach jest wieszanie ich na stojakach na opony lub hakach. Nigdy nie należy wieszać niezamontowanych opon, ponieważ może to spowodować ich odkształcenie i uszkodzenie.

Opony będą się starzeć. Ale te wskazówki pomogą przedłużyć ich życie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje opony są przechowywane w profesjonalnych rękach, zalecamy, abyś mógł je przechowywać u swojego sprzedawcy opon. I pamiętaj: Świetnym pomysłem jest sprawdzenie opon przez specjalistę, zanim zostaną one ponownie zamontowane w pojeździe na kolejny dobry sezon jazdy.

https://autokosmetykaranking.pl/auto-blog/jak-przechowywac-opony-bez-felg-i-z-felgami/dtk_iiph

Previous Co robi ortodonta i czym jest ortodoncja?
Next Wyciskarka wolnoobrotowa na całe owoce

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Jak odświeżyć opony?

Właścicielom aut osobowych zależy na nienagannym wyglądzie ich pojazdów. Pieczołowicie więc dbają o każdy, nawet najmniejszy element. Dużo troski i uwagi wielu właścicieli samochodów poświęca wyglądowi opon. Opony to jeden

Motoryzacja 0 Comments

Zapachy California Scents

Wnętrze samochodu to wyjątkowa przestrzeń, która doskonale pochłania zapachy i aromaty. Transport rzeczy nieprzyjemnie pachnących może na zawsze zrujnować atmosferę, pozbawiając ją wygody i przytulności. Zarówno opary paliwa, jak i

Motoryzacja 0 Comments

Błędy popełniane przy pielęgnacji auta

Jeśli ktoś lubi dbać i czyścić swój samochód, to musi wiedzieć, jak robić to odpowiednio, aby przypadkiem go nie uszkodzić czy nie zarysować. Sprawdź opinie ekspertów z witchcraft.org.pl Wydaje się,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź