Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę?

Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę?

Zabezpieczenie narzędzi ogrodniczych przed okresem zimowym daje użytkownikom dłuższe i bardziej skuteczne ich używanie. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej konserwacji oraz odpowiedniemu przechowywaniu sprzętu po zimie nie pojawi się konieczność dokonania zakupu lub naprawy narzędzi. Warto więc uprzednio dowiedzieć się w jaki sposób konserwować i zabezpieczać konkretne rodzaje różnych przedmiotów.

Zabezpieczanie narzędzi do kopania i cięcia

Takie narzędzia ogrodnicze jak grabie, łopaty, widły, motyki, sekatory, nożyce do traw czy żywopłotów należy przede wszystkim oczyszczać przy użyciu szczotki drucianej. Kolejnym krokiem będzie umycie zwykłą wodą. Aby pozbyć się bakterii czy zarodników grzybów warto jest je na chwilę zanurzyć we wrzątku, a następnie przetrzeć spirytusem. Po myciu narzędzia należy dokładnie osuszyć, zaś metalowe elementy pokryć środkiem konserwującym lub olejem. Świetnym pomysłem będzie również użycie WD-40 – preparatu usuwającego wodę i zapobiegającego korozji. Narzędzia do kopania i cięcia należy przechowywać w zamkniętym i suchym pomieszczeniu.

Konserwacja i zabezpieczanie narzędzi elektrycznych i spalinowych

Kosiarki, podkaszarki czy piły elektryczne przed zimą należy zaostrzyć bądź dokonać ich naprawy. W przypadku wyraźnych i widocznych uszkodzeń powinno oddać się je do serwisu. W miejscach, gdzie łączą się przewody elektryczne dobrze jest nasmarować je za pomocą preparatu WD-40.

W przypadku kosiarki najbardziej istotną czynnością jest dokonanie konserwacji jej spodu. Należy go oczyścić z wszelkiego błota, kurzu i trawy, zaś części metalowe jak najlepiej zabezpieczyć przed korozją. Noże zaś zaostrzyć, uprzednio oczyszczając, zaś na koniec pokryć środkiem konserwującym. Z kolei kosiarki spalinowe należy konserwować zgodnie z instrukcją obsługi. Najlepiej zaś jest oddać je profesjonalistom z punktu serwisowego.

Sprzęt do podlewania – w jaki sposób zabezpieczać przed okresem zimowym tego rodzaju narzędzia ogrodnicze

W przypadku urządzeń wodociągowych, pozostających na zimę na działce, a więc wszelkich rur czy kranów, najpierw należy opróżnić z nich wodę. Jeżeli nie zostanie ona z nich odprowadzona można spodziewać rozsadzania ich od wewnątrz i powstawania pęknięć. Konieczne jest więc zamknięcie zaworu, który doprowadza wodę do ogrodu, po czym odkręcenie wszelkich kranów na działce. Z kolei wąż ogrodowy powinien zostać zdemontowany oraz przeniesiony do pomieszczenia zamkniętego. Tego rodzaju miejsce do przechowywania sprzętu do podlewania nie może mieć temperatury niższej niż 0 stopni. Wahania temperatur mogą bowiem wpływać na pogorszenie się właściwości np. gumy, z której wykonany jest wąż. Układając wąż na zimę należy pamiętać, aby nie powstawały na nim zagięcia.

Zabezpieczenie opryskiwacza ciśnieniowego przed zimą

Ważną czynnością jest również zabezpieczenie opryskiwacza ciśnieniowego. Po pierwsze więc konieczne jest dokładne jego opłukanie i umycie wodą z detergentem. Ważne jest tu, by wewnątrz nie było żadnych środków. Po czynnościach czyszczących koniecznie opryskiwacz należy lekko napompować, a na koniec wypryskać resztki wody z przewodów i innych elementów.

Więcej informacji znajdziecie na https://mtdsklep.pl/narzedzia.html

Previous Masz genialny pomysł na innowację i szukasz pieniędzy na jego zrealizowanie? Przyjdź na spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Opolu i dowiedz się, jak je pozyskać
Next Pielęgnacja i czyszczenie okularów progresywnych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ZAGINIONA ALINA STĘPCZYŃSKA

Policjanci poszukują zaginioną Alinę Stępczyńską zamieszkałą w Opolu. Kobieta ostatni raz widziana była 3 stycznia 2018 roku około godz. 12.00 w miejscu zamieszkania i do chwili obecnej nie powróciła oraz

Wiadomości 0 Comments

OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE ROZPOCZĘCIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta oraz podinsp. Rafał Drozdowski – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających rozpoczęcie II wojny światowej. Przed pomnikiem

Wiadomości 0 Comments

SELEKCJA DO OPOLSKICH ANTYTERRORYSTÓW

Nie rzucają się w oczy, polegają na sobie, ale przede wszystkim są skuteczni. Na co dzień uczestniczą w najpoważniejszych akcjach, niejednokrotnie narażając swoje życie. Non stop doskonalą swoje umiejętności, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź