Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę?

Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę?

Zabezpieczenie narzędzi ogrodniczych przed okresem zimowym daje użytkownikom dłuższe i bardziej skuteczne ich używanie. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej konserwacji oraz odpowiedniemu przechowywaniu sprzętu po zimie nie pojawi się konieczność dokonania zakupu lub naprawy narzędzi. Warto więc uprzednio dowiedzieć się w jaki sposób konserwować i zabezpieczać konkretne rodzaje różnych przedmiotów.

Zabezpieczanie narzędzi do kopania i cięcia

Takie narzędzia ogrodnicze jak grabie, łopaty, widły, motyki, sekatory, nożyce do traw czy żywopłotów należy przede wszystkim oczyszczać przy użyciu szczotki drucianej. Kolejnym krokiem będzie umycie zwykłą wodą. Aby pozbyć się bakterii czy zarodników grzybów warto jest je na chwilę zanurzyć we wrzątku, a następnie przetrzeć spirytusem. Po myciu narzędzia należy dokładnie osuszyć, zaś metalowe elementy pokryć środkiem konserwującym lub olejem. Świetnym pomysłem będzie również użycie WD-40 – preparatu usuwającego wodę i zapobiegającego korozji. Narzędzia do kopania i cięcia należy przechowywać w zamkniętym i suchym pomieszczeniu.

Konserwacja i zabezpieczanie narzędzi elektrycznych i spalinowych

Kosiarki, podkaszarki czy piły elektryczne przed zimą należy zaostrzyć bądź dokonać ich naprawy. W przypadku wyraźnych i widocznych uszkodzeń powinno oddać się je do serwisu. W miejscach, gdzie łączą się przewody elektryczne dobrze jest nasmarować je za pomocą preparatu WD-40.

W przypadku kosiarki najbardziej istotną czynnością jest dokonanie konserwacji jej spodu. Należy go oczyścić z wszelkiego błota, kurzu i trawy, zaś części metalowe jak najlepiej zabezpieczyć przed korozją. Noże zaś zaostrzyć, uprzednio oczyszczając, zaś na koniec pokryć środkiem konserwującym. Z kolei kosiarki spalinowe należy konserwować zgodnie z instrukcją obsługi. Najlepiej zaś jest oddać je profesjonalistom z punktu serwisowego.

Sprzęt do podlewania – w jaki sposób zabezpieczać przed okresem zimowym tego rodzaju narzędzia ogrodnicze

W przypadku urządzeń wodociągowych, pozostających na zimę na działce, a więc wszelkich rur czy kranów, najpierw należy opróżnić z nich wodę. Jeżeli nie zostanie ona z nich odprowadzona można spodziewać rozsadzania ich od wewnątrz i powstawania pęknięć. Konieczne jest więc zamknięcie zaworu, który doprowadza wodę do ogrodu, po czym odkręcenie wszelkich kranów na działce. Z kolei wąż ogrodowy powinien zostać zdemontowany oraz przeniesiony do pomieszczenia zamkniętego. Tego rodzaju miejsce do przechowywania sprzętu do podlewania nie może mieć temperatury niższej niż 0 stopni. Wahania temperatur mogą bowiem wpływać na pogorszenie się właściwości np. gumy, z której wykonany jest wąż. Układając wąż na zimę należy pamiętać, aby nie powstawały na nim zagięcia.

Zabezpieczenie opryskiwacza ciśnieniowego przed zimą

Ważną czynnością jest również zabezpieczenie opryskiwacza ciśnieniowego. Po pierwsze więc konieczne jest dokładne jego opłukanie i umycie wodą z detergentem. Ważne jest tu, by wewnątrz nie było żadnych środków. Po czynnościach czyszczących koniecznie opryskiwacz należy lekko napompować, a na koniec wypryskać resztki wody z przewodów i innych elementów.

Więcej informacji znajdziecie na https://mtdsklep.pl/narzedzia.html

Previous Drukarnia internetowa: poznajmy jej zalety
Next Masz genialny pomysł na innowację i szukasz pieniędzy na jego zrealizowanie? Przyjdź na spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Opolu i dowiedz się, jak je pozyskać

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nie puszczaj wiosny z dymem

Wiosna zdecydowanie nie powinna kojarzyć się z widokiem wypalanych traw. Niestety, wciąż zdarzają się takie sytuacje. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i

Wiadomości 0 Comments

ROZMAWIALI O NARKOTYKACH

Co powinniśmy wiedzieć o narkotykach i dopalaczach, jakie są skutki prawne i zdrowotne używania tych niebezpiecznych substancji – to tylko niektóre pytania, na które odpowiadał policjant zajmujący się profilaktyką społeczną.

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI UCZESTNICZYLI W 72 ROCZNICY WYZWOLENIA STALAGU 344 LAMSDORF

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nysie – podinsp. Dariusz Dregan oraz Naczelnik Wydziału Prezydialnego i Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – mł. insp. Wiesław Pater brali udział w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź