Kamienie szlachetne, rodzaje, oraz właściwości

Kamienie szlachetne, rodzaje, oraz właściwości

Od czasów starożytnych ludzie używali cennych minerałów do wyrobu biżuterii. Początkowo, korzystając z metod opisu i obserwacji, nasi przodkowie próbowali sklasyfikować klejnoty. W traktacie O kamieniach, napisanym przez Feofrasta w 315 rpne, można znaleźć kamienie szlachetne rodzaje oraz właściwości. Później w średniowieczu pojawiły się lapidaria – kolekcje kamieni szlachetnych.

Kamienie szlachetne

Obecnie znanych jest około 2,5 tysiąca minerałów, jednak tylko około stu z nich uważa się za cenne. Minerały to związki powstające naturalnie w procesie złożonych przekształceń geologicznych. Zatem minerały składają się z substancji nieorganicznych i mają strukturę krystaliczną. W biżuterii oprócz klejnotów mineralnych można również stosować materiały organiczne. Klasyfikacja biżuterii używanej przez jubilerów i sprzedawców klejnotów jest niezwykle trudna do zrozumienia i myląca. Dziś jubilerzy nie mają ogólnie przyjętego podziału kamieni szlachetnych. Powszechne są klasyfikacje według Sobolevsky’ego, Guricha, Kluge, Kievlenko. Minerał jest uważany za cenny, kiedy charakteryzuje się wysokim stopniem twardości i przezroczystości. Takie minerały mogą długo wyglądać jak nowe i nie tracą koloru. Na czele tej grupy znajdują się diamenty.

Klasyfikacja

Diamenty mają najwyższą cenę wśród innych kamieni szlachetnych. Uzyskuje się je podczas przetwarzania diamentów. Diamenty to najtwardsze naturalne struktury mineralne. Beryle nie są bardzo twarde, ale są bajecznie drogie. Kolumbijskie ciemnozielone beryle, w których kryształach znajduje się wanad, są uważane za wysokiej jakości. Rubiny podobnie jak szafiry, należą do rodzaju korundu. Z łaciny słowo „rubeus” tłumaczy się jako „czerwony”. Najcenniejsze są czerwone rubiny z lekkim odchyleniem w kierunku fioletowego odcienia. Ten kolor jest również nazywany kolorem „gołębiej krwi”. Dość rzadko można znaleźć rubiny, w których obecne są wtrącenia rutylu. Takie kamienie będą miały gwiezdny efekt optyczny (efekt asteryzmu). Szafiry charakteryzują się wysoką przezroczystością. Niebieski odcień minerału daje obecność tytanu i żelaza. Odcienie szafirów wahają się od ciemnoniebieskiego, ultramarynowego, chabrowego do jasnoniebieskiego.

Aleksandryt to chryzoberyl, który ma zdolność zmiany koloru w zależności od charakteru oświetlenia. Tak więc w świetle dziennym minerał będzie miał zielony kolor, a sztucznie nabiera czerwono-fioletowego odcienia. Opale to jest amorficzna krzemionka, która zawiera do 10% wody. Najcenniejszy jest szlachetny czarny opal, który charakteryzuje się tęczowymi odcieniami na swojej powierzchni. Topaz jest krzemianem glinu zawierającym fluor. Topazy są uderzającym przykładem kamieni, które wzięły swoją nazwę od miejsca, w którym zostały wydobyte. Niewiele osób wie, że nowoczesna wyspa St. John’s, położona na Morzu Czerwonym, nazywała się Topazos. Kamienie te zwykle mają różowe, żółte lub złote odcienie. Topaz to minerał o jasnym połysku, który doskonale toleruje wszelkie zabiegi, w tym polerowanie. W skali Mohsa gęstość topaz jest szacowana na osiem z dziesięciu maksymalnych punktów.

IV klasa kamieni szlachetnych obejmuje turmalin niebieski, zielony, różowy i polichromowany, hiacynt, beryl, turkus, ametyst, chryzopraz, granat, cytryn i szlachetną spodumen. Jest także turkus, malachit, agat.

Previous Suszarka fryzjerka: jakie powinna mieć cechy?
Next Segregatory niezbędne do przechowywania dokumentów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI URATOWALI ŻYCIE 27-LATKI

Dzięki szybkiej reakcji policjantów uratowana została kobieta, który próbowała odebrać sobie życie. Sierż. sztab. Piotr Gajda i post. Łukasz Nowak zauważyli osobę wspinającą się na poręcz mostu. Funkcjonariusze niemalże w

Wiadomości 0 Comments

OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE ROZPOCZĘCIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta oraz podinsp. Rafał Drozdowski – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających rozpoczęcie II wojny światowej. Przed pomnikiem

Wiadomości 0 Comments

Z młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci i za kierownicą

Z jakimi zagrożeniami w sieci może się spotkać młodzież i jak bezpiecznie korzystać z internetu. Szacunek do prawa drogowego, nieodpowiedzialne zachowania kierowców i najczęściej popełniane błędy przez młodych posiadaczy prawa

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź