Leczenie zaćmy – zabiegi jednodniowe

Leczenie zaćmy – zabiegi jednodniowe

Zaćma, nazwana również kataraktą, jest chorobą wrodzoną lub degeneracyjną, prowadzącą do zmętnienia soczewki znajdującej się w oku. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty – na zaćmę cierpi około 20 milionów ludzi na całym świecie, a w Polsce liczbę tę szacuje się nawet na 800 tysięcy osób.

Objawy zaćmy

Zaćma rozwija się przez wiele lat, dlatego często chorzy lekceważą pojawiające się objawy. Choroba z początku powoduje pogorszenie wzroku, chory widzi coraz bardziej niewyraźnie. Niekiedy chorzy doświadczają zjawiska olśnienia podczas spoglądania na źródło światła, co spowodowane jest rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki. Czasami chory w polu widzenia dostrzega małe plamki lub punkty, w których widzenie jest nieostre, lub zauważa trudności podczas oglądania telewizji czy czytania. Rzadziej obserwuje się widzenie aureoli wokół jasnych źródeł światła bądź podwójne widzenie. Warto wiedzieć, że zaćma może występować zarówno obustronnie (w obojgu oczach), jak i jednostronnie (w jednej z gałek). W drugim przypadku objawy nie wydają się tak uciążliwe i często są one bagatelizowane przez chorego.

W Polsce na operację usunięcia zaćmy trzeba czekać kilkanaście miesięcy (czasem nawet kilka lat!) – ponadto jedynym rozwiązaniem refundowanym przez NFZ jest wszczepienie standardowej, jednoogniskowej soczewki sferycznej. Dzięki dyrektywie transgranicznej z 2011 roku Polacy mogą korzystać z usług medycznych na terenie całej Unii Europejskiej. Pacjenci mogą więc wykonać zabieg usunięcia zaćmy w Czechach, gdzie mają możliwość wyboru różnych rodzajów soczewek, a czas oczekiwania na zabieg wynosi maksymalnie 30 dni. Dzięki działalności Kliniki Okulistycznej OneDayClinic Polacy mogą leczyć zaćmę w Czechach, a koszt zabiegu w przewidzianym zakresie pokrywa NFZ.

Przyczyny zaćmy

Zaćma może być wrodzona lub nabyta. Zaćmienie soczewki wywołujące zaćmę wrodzoną może wystąpić już w momencie urodzenia. Podstawowym objawem zaćmy wrodzonej całkowitej jest biała źrenica oraz odruch palcowo-oczny Franceschettiego polegający na uciskaniu przez niemowlę oczu. W przypadku zaćmy nabytej około 1/3 przypadków jest spowodowana dziedzictwem genetycznym. Bardzo często występuje ona jako choroba osób starszych. Zaćma starcza, pod względem jej ukierunkowania, może być korowa, podtorebkowo czaszowata lub jądrowa. Na podstawie stopnia zmętnienia możemy podzielić zaćmę starczą na postać początkową (zaćma początkowa), w której zmętnienie jest niewielkie oraz postać dojrzałą (zaćma całkowita), gdzie zmętnienie obejmuje całą soczewkę.

Skuteczne leczenie – szybka operacja

Operacja przeprowadzana jest w przypadku, gdy wada może być skorygowana poprzez wszczepienie sztucznej soczewki. Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut, dlatego należy do zabiegów chirurgii jednodniowej, które nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Osoba decydująca się na zabieg w pierwszej kolejności jest poddawana badaniu. Wykonywane są wszelkie konieczne pomiary, dzięki którym możliwe jest ustalenie odpowiedniej dioptrii soczewki wewnątrzgałkowej.

W klinice OneDayClinic pacjenci wykonują specjalistyczne badania jeszcze przed samym zabiegiem, już na miejscu, w Czechach. Z kolei po zabiegu odpoczywają w hotelu, a na drugi dzień mają zapewnioną wizytę kontrolną – dzięki temu cały proces objęty jest kompleksową opieką lekarską w jednym miejscu, bez konieczności umawiania się na szereg wizyt.

Powszechnie stosowaną metodą chirurgicznego usuwania zaćmy, która daje dobre efekty i pozwala na szybkie gojenie się, jest fakoemulsyfikacja. Aby usunąć zmętniałą soczewkę i wprowadzić nową, sztuczną, konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia mierzącego ok. 2,2 mm. Przez wykonane nacięcie wprowadzany jest fakoemulsyfikator, czyli urządzenie, które rozdrabnia zmętniałą soczewkę poprzez wibracje ultradźwiękowe. Końcówka urządzenia w tym samym czasie odsysa kawałki soczewki. Ostatnim etapem jest wprowadzenie nowej soczewki. Wprowadza się zwiniętą soczewkę wewnątrzgałkową, a jej stan w tym momencie określany jest nazwą pseudophakia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa ok. 10-15 minut.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przez co konieczne jest zachowanie najwyższego stopnia higieny. Przy wykonywaniu zabiegu w warunkach ambulatoryjnych stosuje się najnowocześniejsze metody oraz znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.

Pacjenci OneDayClinic otrzymują szczegółowe informacje na temat przygotowania do zabiegu – dzięki temu nie muszą się obawiać przebiegu procesu, mają także stały kontakt z personelem.

Okres pooperacyjny

Po wykonaniu operacji należy stosować się do zaleceń lekarzy. W trakcie gojenia należy prowadzić spokojny tryb życia, unikać stresu, ciężkiej pracy czy treningów. Nie powinno się wykonywać wszelkich czynności w pochylonej pozycji, ponadto przez 2 tygodnie od operacji nie można podejmować żadnej pracy. W pierwszych dniach po operacji może wystąpić ból oka, łzawienie czy nadwrażliwość. Gojenie się oka i przywrócenie prawidłowego widzenia zazwyczaj jest procesem szybkim, zwłaszcza przy zastosowaniu wspomnianych nowoczesnych metod.

Aby nie obciążać pacjenta, który najpierw musiał dojechać do kliniki, gdzie przeszedł zabieg, pacjenci OneDayClinic otrzymują możliwość noclegu w hotelu przy klinice. Dzięki temu mogą odpocząć i zregenerować siły, tak by następnego dnia – po badaniu kontrolnym i konsultacjach lekarskich – wrócić spokojnie do domu. Wypoczęty organizm szybciej się regeneruje, co sprzyja procesom gojenia po zabiegu i zmniejsza do minimum ryzyko powikłań. Dzięki Klinice OneDayClinic pacjent przez cały czas po zabiegu zawsze może się zgłosić do kliniki na konsultacje czy dodatkowe badanie jeśli cokolwiek go zaniepokoi – i to zupełnie bezpłatnie.

Całkowite przyzwyczajenie się do nowego widzenia może potrwać nawet kilka miesięcy. Przez czas gojenia koniecznie należy unikać miejsc zapylonych. Nie powinno się również przebywać w miejscach, gdzie ryzyko infekcji jest podwyższone. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach, kilka miesięcy lub lat po operacji może dojść do pojawienia się tzw. zaćmy wtórnej, która usuwana jest laserowo.

Zaćma jest chorobą, której objawy często są bagatelizowane przez chorych, zwłaszcza w początkowym stadium. Warto w przypadku najmniejszych podejrzeń skonsultować się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzając podstawowe badania będzie w stanie ocenić nasz stan. Zabiegi jednodniowe dają olbrzymią nadzieję wszystkim osobom zmagającym się z chorobą i sprawiają, że przywrócenie wzroku jest możliwe, a do tego jest szybkie i bezbolesne.

Previous Błędy popełniane przy pielęgnacji auta
Next PODSUMOWANIE SYLWESTROWEJ NOCY

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Pacjenci z nowotworami krwi mają utrudniony dostęp do nowych terapii

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory krwi. Problemem w ich leczeniu jest niska dostępność specjalistów z dziedziny hematologii i utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii. Ścieżka refundacyjna dla nowych leków stosowanych w przebiegu chorób hematoonkologicznych trwa w Polsce

Life&Style 0 Comments

Jak wybrać dobre głośniki regałowe?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem domowego zestawu audio doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przestrzeń na podłodze ich mieszkania jest na wagę złota. W takim przypadku być może

Life&Style 0 Comments

Jakie owoce można umieścić w wyciskarce?

Wyciskarki to urządzenia, które są w stanie poradzić sobie praktycznie z każdym gatunkiem owoców. Z niektórych przygotują klarowny sok, z innych mus. Wspólną cechą będzie jednak ogromna zawartość cennych witamin

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź