POLICJANT POWSTRZYMAŁ OSZUSTÓW

POLICJANT POWSTRZYMAŁ OSZUSTÓW

Policjant namysłowskiej dochodzeniówki pomógł odzyskać seniorom 120 000 złotych. Starsze małżeństwo dało się zwieść oszustom i przelało na ich konto pieniądze. Sierżant Tomasz Tobiasz był w stałym kontakcie z prokuratorem i pracownikami banku, dzięki czemu zatrzymał transakcję. Pieniądze wróciły już do swoich właścicieli. Ci z kolei, w ramach wdzięczności, napisali do komendanta list z podziękowaniami.

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2019 roku. Oszuści, wykorzystując metodę „na policjanta CBŚP”, telefonicznie namówili małżeństwo z Namysłowa do przelania na ich konto 120 tysięcy złotych. Gdy okazało się że to kłamstwo, poszkodowani zgłosili sprawę na policję.

Kryminalni z Namysłowa natychmiast przystąpili do działań. Dzięki współpracy z pracownikami banku i Wydziałem Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu pieniądze nie dotarły na konta oszustów. Sprawę cały czas monitorował funkcjonariusz namysłowskiej dochodzeniówki – sierżant Tomasz Tobiasz. Przez kilkanaście godzin pozostawał w stałym kontakcie z prokuratorem i pracownikami banku, aby ogromna suma nie przepadła bezpowrotnie. Policjant wstrzymał realizację przelewu, przez co pieniądze wróciły do prawowitych właścicieli.

Teraz poszkodowani przesłali specjalne podziękowanie dla Komendanta Policji w Namysłowie nadkom. Andrzeja Ostrycharczyka za zaangażowanie i szybką reakcję funkcjonariuszy, dzięki którym udało im się zachować oszczędności całego życia.

Przypominamy, że oszuści cały czas próbują wykraść pieniądze od nieświadomych zagrożenia seniorów. Najczęściej wykorzystują metody „na wnuczka” i „na policjanta”, cały czas modyfikując techniki oszustwa. Dlatego rozmawiajmy z naszymi dziadkami i rodzicami o tego typu zagrożeniach.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

•  Przede wszystkim należy zachować ostrożność – nie podejmujmy żadnych pochopnych działań;

•  Oszuści wywierają presję czasu – nie śpieszmy się. BEZWZGLĘDNIE ROZŁĄCZMY ROZMOWĘ. Dajmy sobie czas na zastanowienie;

•  Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie;

•  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;

•  Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie;

•  W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Previous POLICJANCI ZATRZYMALI POSZUKIWANEGO 32-LATKA Z NARKOTYKAMI
Next Telefon do robienia zdjęć, czyli jaki?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

„NEGOCJACJE” – SZYBKA REAKCJA – RATUNEK NA CZAS

St. sierż. Łukasz Basztabin i sierż. Jarosław Janik z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu zapobiegli tragedii. Kiedy kobieta puściła ramę okna, chcąc z niego skoczyć, funkcjonariusze byli już na

Wiadomości 0 Comments

PRZEDSTAWICIELE MEDIÓW RYWALIZOWALI O PUCHAR KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI W OPOLU

Najlepiej strzelającym dziennikarzem już po raz drugi z rzędu okazał się Pan Paweł Misiak i to on zwyciężył w XVI Turnieju Strzeleckim Dziennikarzy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Wiadomości 0 Comments

Podejrzany o rozbój zatrzymany, mienie odzyskane

Do 12 lat więzienia grozi 19-latkowi podejrzanemu o rozbój. Mężczyzna najpierw miał pobić, a następnie okraść 23-latka. Pokrzywdzony wycenił straty na blisko 3 000 złotych. Policjanci odzyskali całość skradzionego mienia.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź