Telefon do robienia zdjęć, czyli jaki?

Telefon do robienia zdjęć, czyli jaki?

Smartfon to w dzisiejszych czasach nazwa wręcz trochę myląca. Wywodzi się ona bowiem od telefonu, a funkcja dzwonienia to obecnie jedna z najrzadziej wykorzystywanych funkcjonalności. Wszystko oczywiście zależy od użytkownika, ale trzeba mieć na uwadze, że telefony to dzisiaj przede wszystkim urządzenia multimedialne, których zadania zaczynają się na odtwarzaniu multimediów, a dla masy osób najważniejsze jest to, w jaki sposób multimedia są tworzone. W oparciu o ten fakt rynek smartfonów mocno się zdywersyfikował, co oznacza, że powstały urządzenia bardzo wydajne dla tych, którzy nie lubią czekać, urządzenia do grania i oglądania filmów, a specjalne miejsce w tak złożonym panteonie zajmuje smartfon fotograficzny.

Czym jest smartfon fotograficzny?

Smartfon fotograficzny to jak sama nazwa wskazuje, smartfon stworzony przede wszystkim z myślą o wykonywaniu możliwie jak najlepszych zdjęć, ale też posiadający określone funkcje filmowania. Filmowanie w smart fonach fotograficznych to poniekąd drugorzędna funkcja, ale ich kreowanie ma bardzo podobny charakter, więc najczęściej smartfon fotograficzny to równocześnie smartfon filmowy. Niektóre urządzenia to tak zwane flagowce, czyli telefony mające praktycznie wszystko. Zazwyczaj jednak smartfon fotograficzny to telefon, w którym zmaksymalizowano jakość zdjęć kosztem niektórych innych elementów.

Co powinien posiadać smartfon fotograficzny?

Całkiem do niedawna jakość telefonu pod względem wykonywanych zdjęć mierzyło się poprzez rozdzielczość jego matrycy liczonej w mega pikselach. Bardzo szybko jednak okazało się, że smartfon fotograficzny posiadający dwa razy więcej mega pikseli wcale nie musi robić dwa razy lepszych zdjęć. Nierzadko takie telefony były gorsze. Liczą się tutaj bowiem trzy rzeczy:•    Sensory; •    Optyka;•    Oprogramowanie.
Sensory to układy, które rejestrują światło. Kiedyś był jeden duży, który próbował mierzyć się z całym spektrum światła. Dzisiaj smartfon fotograficzny posiada zazwyczaj trzy obiektywy, które działając w bardzo różny, zupełnie nie intuicyjny dla użytkownika sposób, są w stanie złożyć kilka obrazów w jedno świetne zdjęcie.

Aparat to ciągle aparat, nawet jeśli wbudowany jest w telefon. Dlatego dobra optyka dba o to, by światło w odpowiedni sposób trafiało do sensorów. Firmy, które kiedyś tworzyły optykę dla aparatów lustrzanych, dzisiaj robią to dla producentów telefonów.

Oprogramowanie to ogromnie ważna i zazwyczaj niedoceniana kwestia, która w rzeczywistości decyduje o tym, jak dobre będzie wykonane przez nas zdjęcie. Zwłaszcza w trybie automatycznym. Co ciekawe, mechanizmy związane ze sztuczna inteligencją i uczeniem maszynowym, które trafiają do smartfonów, zasilają dzisiaj przede wszystkim smartfony fotograficzne. Związane jest  to z tym, że w urządzeniach cyfrowych nie ma żadnego obrazu – są jedynie odczyty na matrycach, które mają formę wartości liczbowych. Przekształcenie tego w obraz wymaga działania oprogramowania, a jakość oprogramowania zdecyduje o tym, jak zinterpretowane będą dane uzyskane z sensorów.

Więcej na smartfonybialystok.pl

Previous POLICJANT POWSTRZYMAŁ OSZUSTÓW
Next Jakie pióro wieczne kupić?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Potrącił śmiertelnie rowerzystkę – miał 2 promile

Policjanci zatrzymali 78-latka podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. Badanie alkomatem pokazało, że kierowca miał ponad 2 promile. Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich tymczasowo aresztował go na 3 miesiące. Teraz kryminalni

Wiadomości 0 Comments

Telewizja w sieci – coraz więcej możliwości

W ostatnich kilku latach telewizja online zaczęła być coraz bardziej popularna i coraz częściej można się z nią spotkać. Zauważyć można, że istnieje coraz więcej różnych internetowych serwisów, gdzie telewizja

Wiadomości 0 Comments

Przewoził narkotyki w samochodzie

Funkcjonariusze z kędzierzyńskiej policji zatrzymali kierowcę osobowego bmw. 31-latek miał przy sobie blisko 30 gramów amfetaminy oraz marihuanę. Tłumaczył, że narkotyki kupił za granicą i przywiózł ze sobą. Teraz grozi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź