W gorączce świątecznych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie

W gorączce świątecznych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. Bądźmy czujni i ostrożni, szczególnie w komunikacji zbiorowej i centrach handlowych, gdzie możemy paść ofiarą kieszonkowców. Również w trakcie robienia zakupów w sklepach internetowych zachowujmy zasadę ograniczonego zaufania – pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania oraz odpowiednim przygotowaniu się do drogi. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

10 grudnia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia oraz samego czasu świąt.

Na samym początku, funkcjonariuszka prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, przypomniała o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed zakusami przestępców. To przede wszystkim prawidłowe zabezpieczenie mieszkania. Przypomniała również o dobrym zwyczaju pomocnego sąsiedztwa. Podpowiedziała także, jak podczas świątecznych zakupów nie paść ofiarą kieszonkowców.

W dalszej części spotkania, policjant Zespołu Prasowego KWP w Opolu, radził jak nie dać się oszukać w trakcie zakupów w sieci. Na co zwracać uwagę odwiedzając witryny sklepów czy aukcji internetowych. Przestrzegł również przed otwieraniem podejrzanych linków z otrzymywanych wiadomości e-mailowych. Bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od naszej czujności.

Na zakończenie, ekspert ruchu drogowego KWP w Opolu – podinsp. Maciej Milewski, wyjaśnił jak ważne jest korzystanie z odblasków przez pieszych, w szczególności przy tak szybko zapadającym zmroku. Zachęcał do noszenia ich nawet w terenie zabudowanym i w ciągu dnia, co zwiększa widoczność i nasze bezpieczeństwo. Omówił również sposoby na przygotowanie się do długiej i co najważniejsze, bezpiecznej podróży.

Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. To proste sposoby na bezpieczne święta.

Bądźmy czujni i ostrożni – przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!

 1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
 2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
 3. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
 4. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
 5. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
 6. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!

 1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
 2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.
 3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
 4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Zakupy w sieci

 1. Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
 2. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
 3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – „https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
 4. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
 5. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

 1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
 2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
 3. Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.
 4. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
 5. Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.
Previous Usłyszała zarzut zabójstwa dziecka
Next Mobilny przewodnik po Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Działania „Bezpieczna droga do szkoły” na opolskich ulicach

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. Teraz przed uczniami czas pilnej nauki i obowiązków szkolnych. W tych początkowych dniach września, gdy wspomnienia z wakacji wciąż są żywe, policjanci prowadzą

Wiadomości 0 Comments

Stop przemocy psychicznej

Reagujemy najczęściej jak już jest za późno. Gdy dojdzie do tragedii, każdy zabiera głos. Nie bądźmy obojętni na znęcanie się psychiczne. Często jest to śmiertelne zagrożenie. Jeśli wiemy, że ktoś

Wiadomości 0 Comments

BYLIŚMY I ZABEZPIECZALIŚMY – MASTER TRUCK 2017

Już po raz trzynasty policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu aktywnie włączyli się w działania profilaktyczne podczas wielkiej imprezy motoryzacyjnej, o skali międzynarodowej, jaką jest „MASTER TRUCK”. Imprezę odwiedziło

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!