Wentylowany taras – co warto wiedzieć o płytkach tarasowych

Wentylowany taras – co warto wiedzieć o płytkach tarasowych

Czym jest wentylowany taras? Jest to technologia układania powierzchni tarasowej, w której płyty nie są na stałe przytwierdzane do podłoża, czyli za pomocą mas klejowych albo betonu. Konstrukcja tarasu wentylowanego polega na ułożeniu płyt tarasowych na specjalnych, zamontowanych na stabilnym podłożu wspornikach.

Technologia takich tarasów nie tylko nie wymaga stosowania kleju, czy fachowego fugowania, ale nie wymaga także korzystania z fachowych usług w zakresie układania płytek. Przy odrobinie samozaparcia można z powodzeniem ułożyć taki taras samodzielnie.

Zastosowanie uchwytów podłogowych umożliwia ułożenie tarasu bez specjalistycznego przygotowania, na nierównym podłożu. Nie ma konieczności usuwania starej, często zniszczonej okładziny tarasu albo balkonu, nawet jeżeli są na niej ułożone płytki. Wystarczy zabezpieczyć starą płaszczyznę nową izolacją przeciwwilgociową a jedynie zastosować odpowiednie kąty spadków – umożliwi to spływ wody deszczowej w wyznaczonym kierunku, który będzie się odbywał pod powierzchnią płytek tarasowych.

Płytki na wentylowanym tarasie

Ceramiczne płytki tarasowe dwucentymetrowe są rozwiązaniem i przemyślaną odpowiedzią na polski klimat. Powtarzający się rokrocznie cykl zamarzania i rozmarzania, szoki termiczne spowodowane nagłymi zimnymi opadami deszczu, a przy tym nierzadko na gorącą powierzchnię, a także wilgoć pochodząca z wody deszczowej oraz wilgoć pośniegowa mają swój udział w niszczeniu tradycyjnie układanych, ceramicznych okładzin tarasowych. Nie jest to widoczne natychmiast, po jednym albo dwóch sezonach, gdy powierzchnię budował fachowiec z prawdziwego zdarzenia. Natomiast w sytuacjach, gdy na etapie projektowania lub wykonania wkradły się błędy albo doszło do uszkodzeń nawierzchni podczas użytkowania, destrukcja stanie się widoczna bardzo szybko.

Podniesiona technika wentylowana

Dzięki takiej technice stajemy się niezależni od warunków pogodowych i takich kwestii jak hydroizolacja. Izolacja wykonywana jest w tym wypadku bezpośrednio na podłożu, z takich materiałów elastycznych, jak folia PCV, EPDM albo papa dachowa bitumiczna. Można również użyć specjalistycznego materiału powłokowego, np. zaprawy uszczelniającej.

Dachówki tarasowe nie posiadają po położeniu sztywnych połączeń, nie ma tam klejów i spoin, które mogłyby być narażone na naprężenia. Dzięki temu nie istnieje niebezpieczeństwo pękania, a dalej rozszczelnienia hydroizolacji.

Uchwyty podłogowe

Płytki tarasowe są montowane na specjalnych podkładkach. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, którego parametry charakteryzuje wysoka wytrzymałość. Wysoka jakość podkładek umożliwia korygowanie każdej nierówności podłoża, dzięki czemu wykonanie podłogi tarasowej, balkonowej, czy nawet basenowej nie nastręcza żadnych problemów.

Dostępne na polskim rynku modele uchwytów są zbudowane z podstawy, przedłużenia, górnego i dolnego pierścienia zabezpieczającego, dolnej i górnej śruby regulacyjnej oraz z rozpórki.
Zastosowanie podkładek montażowych pozwala uzyskać konkretne korzyści:

  • izolację termiczną oraz akustyczną;
  • odprowadzanie wody oraz ochrona przed wilgocią;
  • równą powierzchnię;
  • możliwość maskowania instalacji, z dostępem do niej w razie konieczności bez demontażu wykładziny.

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń przy projektowaniu tarasu z grubych płytek podłogowych. Dzięki produkcji płytek w technologii glazury można uzyskiwać dowolny wygląd płytek, nadawać im geometryczne unikalne wzory, czy upodabniać do kamienia lub drewna. Uchwyty podłogowe zaś utrzymają płytki tarasowe idealnie na miejscu.

Więcej o płytkach tarasowych dowiesz się na https://lazienkowe-aranzacje.pl/a/foqf,wyjdz-na-zewnatrz-z-naszym-przewodnikiem-po-dachowkach-zewnetrznych

Previous Czym jest łupież pstry?
Next Jak skutecznie handlować zlotem?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wyciskarka wolnoobrotowa na całe owoce

W końcu się zanurzyłeś i kupiłeś wyciskarkę. Koniec z płaceniem niebotycznych cen za świeżo wyciskany sok tylko po to, żebyś mógł go naprawić. Zanim zaczniesz rozpylać produkty, jest kilka rzeczy,

Life&Style 0 Comments

Jak rozpoznać wściekliznę u psa?

Wścieklizna to jedna z najstarszych chorób wirusowych, jakie zna ludzkość, choć jednak towarzyszy nam od tysiącleci, nadal jesteśmy wobec niej bezradni. Pisał o niej już Arystoteles, a my nadal musimy

Life&Style 0 Comments

Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest powszechną chorobą, którą po raz pierwszy opisał Robin w 1853 roku. Uważa się, że dotyka nawet 10% populacji. Występuje częściej w krajach o gorącym klimacie i dużej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź