Wrotki

Wrotki

Niektórym może się wydawać, że moda na wrotki dawno minęła. Tego typu sprzęt kojarzy się z dawnymi czasami, głównie w Ameryce, kiedy to panował wrotkarski szał. Obecnie wiele osób decyduje się na jazdę na rolkach, jednak wrotki nadal pozostają ważnym sprzętem skatingowym. Od momentu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się na rynku, przeszły wiele zmian, które doprowadziły do nowoczesnych wrotek znanych dzisiaj. Co dobrze jest wiedzieć o wrotkach, aby zaopatrzyć się w porządne produkty?

Za twórcę wrotek uznaje się belgijskiego konstruktora, Johna Josepha Merlina, który zrealizował swój projekt już w 1760 roku. Jednak nowoczesne wrotki różnią się od swoich prototypów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wrotek, dzięki którym można jeździć spokojnie po mieście, tańczyć czy dawać popisy na rampach w skateparkach. Współczesne wrotki damskie i męskie to wyroby bardzo wytrzymałe, wygodne, ale też niezwykle estetyczne. Jak wybrać najlepsze?

Dobre wrotki – czyli jakie?

Każdy przyszły wrotkarz chciałby posiadać porządny sprzęt. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które chcą jeździć regularnie i dla których wrotki to forma treningu. Z tego względu dobrze jest sięgnąć po wrotki damskie i męskie sprawdzonych producentów. Jednak marka to nie wszystkim, bowiem liczy się także wiele innych kwestii. Każdy bowiem powinien dobierać wrotki do swoich potrzeb i umiejętności. Czym się kierować przy zakupie wrotek?

  • Kupując wrotki, należy przemyśleć, do czego będą używane. Do jazdy po mieście wystarczą klasyczne wrotki rekreacyjne, niezwykle uniwersalne, dostępne w wersji dla dzieci i dorosłych. Wrotki sportowe to produkty dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W sklepach dostępne są także wrotki do tańca, slalomu czy agresywne do zabawy w skateparkach.
  • Podobnie jak w przypadku rolek, także we wrotkach niezwykle istotnymi elementami wyposażenia są kółka. Osobom początkującym poleca się kółka miękkie (do 82A), które lepiej trzymają się podłoża i amortyzują wstrząsy, ale też szybciej się zużywają. Zaawansowani wrotkarze mogą sięgnąć po wrotki z twardymi kółkami (powyżej 82A).
  • We wrotkach duże znaczenia ma także but. Do wyboru są wrotki z butem twardym lub miękkim. Ten pierwszy lepiej sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej i agresywnej, a skorupa miękka to dobry wybór dla osób zamierzających tańczyć na wrotkach.
  • Łożyska we wrotkach oznaczane są tak samo jak w przypadku rolek, czyli symbolem ABEC oraz cyfrą nieparzystą od 1 do 9. Przyjmuje się, że wrotki ABEC3 to modele dla dzieci. Wrotki ABEC5 lub ABEC7 to modele z łożyskami dobrymi do jazdy rekreacyjnej. ABEC9 to łożyska do szybkiej jazdy.

Wrotki czy rolki?

Wiele osób zastanawia się, co najlepiej kupić: wrotki czy rolki? Jazda na obu sprzętach daje wiele przyjemności i może być niezwykle atrakcyjna. Bez wątpienia wrotki są bardziej stabilne, a co za tym idzie także bezpieczniejsze od rolek – wynika to z użycia dwóch par kółek. Z tego względu wrotki mogą być lepszym wyborem dla osób początkujących. Łatwiej też w nich zahamować. Jednak rolki mają jedną, znaczącą przewagę nad wrotkami: pozwalają na uzyskanie większych prędkości. Jest to szczególnie ważne dla osób, którym marzy się szybka jazda.

Wrotki to sprzęt sportowy dobry dla dzieci i dorosłych. Wcale nie są jedynie przestarzałymi zabawkami dla najmłodszych. Dziś można zaopatrzyć się w niezwykle atrakcyjne wizualnie wrotki damskie i męskie, zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i agresywnej. Dostępne są także modele do tańca czy wykonywania slalomu. Oferta wrotek jest niezwykle szeroka, co wynika z dużej ilości dyscyplin wrotkarstwa, np. freeride, freestyle jumping, jazda figurowa, speed slalom. Bez względu jednak na uprawiany rodzaj aktywności, każdy wrotkarz, starszy czy młodszy, powinien posiadać kask oraz ochraniacze: nałokietniki, nakolanniki i ochraniacze na nadgarstki.

Previous Policja w internecie - cyberpiraci z zarzutami
Next Poszukiwany listem gończym Rafał Maraszek

Może to Ci się spodoba

Polacy coraz wcześniej rezerwują urlopy narciarskie

Decyzja o rezerwacji zimowego wypoczynku z wyprzedzeniem przekłada się na większy wybór i duże oszczędności. Jeszcze do końca września można zarezerwować urlop narciarski nawet z 35-proc. zniżkami – przekonuje Magda Plutecka, rzeczniczka Neckermann Podróże.

Euro 2016 może przynieść UEFA 2 mld euro zysku

Największe imprezy sportowe to okręty flagowe światowego marketingu sportowego – przekonuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. Wysoka frekwencja, a więc i coraz większe przychody ze sprzedaży biletów sprawiają, że również

400 osób i 7 ton sprzętu. Transport sportowców do Rio to duże wyzwanie logistyczne

Przewiezienie do Rio de Janeiro polskich olimpijczyków to duże wyzwanie logistyczne – przekonuje Michał Leman, prezes zarządu LOT Travel. Trudności nastręczała rezerwacja lotów już na początku roku, kiedy nie były znane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź