Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Alkoholizm to rodzaj bolesnego uzależnienia. Alkohol to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalny z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na swoją wysoką toksyczność z drugiej strony może powodować ciężkie formy uzależnienia.

Alkoholizm definicja

Każdy napój alkoholowy zawiera pewną ilość alkoholu etylowego. Alkohol etylowy jest silną trucizną neuroparalityczną, która zaburza funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i powoduje nieodwracalne uszkodzenia wszystkich grup narządów wewnętrznych. Alkoholizm to choroba psychiczna. W wyniku ciągłego odurzenia znacznie pogarsza się kondycja fizyczna organizmu, zmniejsza się zdolność do pracy. Alkoholizm to przewlekła choroba trwająca całe życie. W przypadku zdiagnozowania i leczenia we wczesnym stadium możliwe jest całkowite wyleczenie i zapobieganie ciężkim powikłaniom. Przewlekłe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu, nowotwory (zwłaszcza przełyku, jamy ustnej, gardła) i trzustki.

Alkoholizm objawy

Alkoholizm jako choroba jest niebezpieczny, ponieważ może występować w kilku formach i czasami trudno jest go rozpoznać. O chorobie decyduje nie ilość spożywanego alkoholu (wiele osób regularnie i stosunkowo dużo pije, nie będąc alkoholikami), ale jakość relacji, jaka powstaje między osobą a alkoholem – relacja uzależnienia. Oznaki alkoholizmu: obecność co najmniej trzech z nich może wskazywać na początek choroby:

• Alkohol jest często spożywany w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.

• Osoba ma silne pragnienie ograniczenia spożycia alkoholu. Podejmuje nieudane próby odstawienia alkoholu.

• Dużo czasu poświęca się czynnościom związanym z pozyskiwaniem alkoholu.

• Człowiek jest często pod wpływem alkoholu, kiedy musi wykonywać swoje obowiązki. Z powodu spożywania alkoholu zaniedbuje pracę czy rodzinę.

• Osoba nadal pije pomimo problemów spowodowanych alkoholem (kłótnie rodzinne, depresja, zaostrzenia chorób, trudności w pracy).

• Konieczność zwiększenia dawki w celu uzyskania stanu odurzenia lub zauważalnie słabszego efektu przy stosowaniu tej samej ilości.

• Picie alkoholu w celu złagodzenia kaca lub uniknięcia objawów odstawienia (chęć „upicia się”).

Alkoholizm leczenie

Alkoholizm, zwłaszcza w późniejszych stadiach, nigdy nie zostaje całkowicie wyleczony. Wszystkie rodzaje leczenia sprowadzają się do całkowitego zaprzestania picia. Leczenie szpitalne jest odpowiednie dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestać pić. Samo leczenie ambulatoryjne jest drugorzędne w porównaniu z leczeniem stacjonarnym. Dużo ważniejsza jest motywacja pacjenta niż miejsce zabiegu. Stosowane są różne metody leczenia.

Terapia awersyjna – jest skuteczna nawet w przypadkach, gdy alkoholik nie chce przyznać się do choroby i nie zgadza się na dobrowolne leczenie. Istnieją całe listy leków, które wywołują niechęć do alkoholu.

Terapia psychologiczna – jej realizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do alkoholizmu i chce się go pozbyć. Praktyka pokazuje wysoką skuteczność metod współczesnego oddziaływania psychologicznego: 80% pacjentów poddawanych psychoterapii zaczyna uświadamiać sobie szkodliwość nałogu.

Odtruwanie organizmu – Celem jest uchronienie pacjenta przed szkodliwym działaniem produktów rozkładu alkoholu we krwi i przewodzie pokarmowym, oczyszczenie wątroby oraz usunięcie produktów przemiany materii z organizmu pacjenta. Metoda nie tłumi chęci picia.

Previous NARKOTYKI NA KONCERCIE - 5 OSÓB Z ZARZUTAMI
Next Podobieństwa i różnice między japońskim i koreańskim

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dziecku trzeba kupować zarówno zabawki tradycyjne, jak i nowoczesne

Zakup odpowiedniej zabawki na prezent dla dziecka wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Wybór powinien być dobrze przemyślany, a w przypadku starszych pociech z nimi skonsultowany. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy dziecko bardziej ucieszy się

Life&Style 0 Comments

Podobieństwa i różnice między japońskim i koreańskim

Japoński i koreański z pozoru wydają się całkowicie niepodobnymi do siebie językami. Różni je przede wszystkim alfabet, słownictwo, a także wymowa. Może być to zaskakujące, ale te dwa języki posiadają sporo podobieństw,

Life&Style 0 Comments

Jak wygląda proces wynajmu łóżka rehabilitacyjnego?

Wynajęcie łóżka rehabilitacyjnego jest jednym z coraz popularniejszych rozwiązań w Polsce, zwłaszcza w przypadku chorych, którzy wymagają długoterminowej opieki lub potrzebują urządzenia tylko na krótki okres czasu. Wypożyczalnie łóżek rehabilitacyjnych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź