Czym jest ETF? Jak inwestować w tego typu fundusze?

Czym jest ETF? Jak inwestować w tego typu fundusze?

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które doskonale sprawdzają się w przypadku inwestowania długoterminowego. Z czego to wynika? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak działa ETF?

Z czego wynika fakt, że ETF-y to fundusze inwestycyjne, które doskonale sprawdzają się w przypadku inwestowania długoterminowego? Otóż, istotny jest w tym przypadku sposób ich działania. Warto bowiem mieć świadomość, że ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie, a co za tym idzie podlega bieżącej wycenie. Nie jest to jednak jedyna kwestia, która odróżnia ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny jest także sposób ich działania. ETF-y nie starają się bowiem pokonać rynku, czyli uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie naśladują konkretny instrument bazowy. Rolę tę mogą pełnić zarówno indeksy giełdowe, czy akcje, jak i surowce, czy nawet kryptowaluty. Jak w praktyce działa ETF? Istotne jest to, że składa się on z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks. W efekcie każdy spadek lub wzrost wartości tego indeksu powoduje identyczny spadek lub wzrost wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Znając sposób, w jaki działa ETF warto również wiedzieć jak nabyć jednostki uczestnictwa tego typu funduszu. W związku z tym warto podkreślić, że inwestować w ETF-y może praktycznie każdy, a warunkiem koniecznym jest posiadanie rachunku maklerskiego. Otwiera się go u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Sam wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego jest bardzo ważny, ponieważ uzależnione są od niego nie tylko możliwości inwestycyjne, ale także kilka innych kwestii. Jakich? Informacje na ten temat zawiera artykuł opisujący proces zakładania konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Za inwestowaniem w ETF-y przemawia przede wszystkim możliwość osiągnięcia wysokich zysków w długoterminowej perspektywie. Z czego to wynika? Istotny w tym przypadku jest fakt, że zdecydowana większość indeksów giełdowych długoterminowo rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próba samodzielnego pokonania rynku. Co jeszcze przemawia za zakupem ETF-ów? Przede wszystkim wspomniana już dostępność, ponieważ inwestować w tego typu fundusze może praktycznie każdy. Zaletą w tym przypadku jest również niski próg wejścia, co wynika z faktu, że możliwe jest dokonanie zakupu nawet pojedynczych jednostek uczestnictwa funduszu. Ważną kwestią są również niskie opłaty za zarządzenie funduszem, co jest efektem tego, że jest to zarządzanie pasywne. ETF-y są bowiem stabilnymi funduszami, a co za tym idzie zarządzający nimi nie muszą dokonywać wielu zmian w ich składzie.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y nie powinno sprawić problemu nawet tym, którzy nie mają na co dzień wiele wspólnego z giełdą. Wystarczy bowiem wybrać odpowiedni fundusz, a specyfika inwestowania długoterminowego sprawia, że inwestor nie musi śledzić bieżących notowań.

Previous Agencja hostess EssentialModels – profesjonalni hostess i hości
Next Jakie są najlepsze meble recepcyjne dla każdej firmy?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

6 powodów, aby wybrać Petromex!

Szukasz dostawcy paliw i oleju opałowego, który zapewni Ci nie tylko dobre produkty, ale także wsparcie i profesjonalne doradztwo? Czujesz się zagubiony w gąszczu ofert od różnych dostawców? Nie martw

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak zwiększyć widoczność firmy w wyszukiwarce internetowej?

Dobra widoczność firmy w wyszukiwarce internetowej, czyli wysoka pozycja w naturalnych (organicznych) i reklamowych (linki sponsorowane AdWords) wynikach wyszukiwania na frazy związane z profilem działalności, to klucz do biznesowego sukcesu.

Wiadomości 0 Comments

Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie

W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania Polityka Insight Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź