Podobieństwa i różnice między japońskim i koreańskim

Podobieństwa i różnice między japońskim i koreańskim

Japoński i koreański z pozoru wydają się całkowicie niepodobnymi do siebie językami. Różni je przede wszystkim alfabet, słownictwo, a także wymowa. Może być to zaskakujące, ale te dwa języki posiadają sporo podobieństw, szczególnie na poziomie struktur gramatycznych.

Wiele osób jest przekonanych, że o pochodzenie oraz historia języków to od dawna wyjaśniona kwestia, która nie wymaga dalszych badań. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, gdyż nadal wiele niejasności i zawiłości spędza sen z powiek językoznawcom na całym świecie. Słowem pisanym i mówionym ludzie posługują się od tysięcy lat, a mimo to nadal nie odkryliśmy wszystkich tajemnic, jakie skrywają języki. Można wręcz powiedzieć, że wyjaśnianie językowych sekretów nie skończy się nigdy z bardzo prostej przyczyny – języki są żywe i nie trzymając się sztywno ustalonych przed wiekami reguł, podlegają ciągłym zmianom i wpływom.

Nawet my, jako doświadczeni specjaliści od tłumaczeń nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że języki obce zrozumieliśmy w pełni, choć mamy z nim do czynienia na co dzień. Dobrym przykładem takiej językowej zagwozdki jest pytanie o to na ile podobne są do siebie, a na ile różnią się japoński i koreański.

Bliscy dalecy krewni

Ze względu na burzliwą historię jaka łączy te dwa azjatyckie państwa, Japończycy i Koreańczycy są często określani jako „bliscy dalecy krewni”. Możemy to odnieść także do kwestii podobieństw między językami, którymi posługują się ludzie w tych dwóch azjatyckich krajach. Na ich podstawie badacze wysnuli teorię o tym, że wywodzą się one z jednego prajęzyka, a na pewnym etapie dziejów były do siebie bardzo podobne.

Podstawą do takich spekulacji jest głównie niezwykła zbieżność w zasadach budowania zdań w obu języków. Nie dotyczy ona jedynie podstaw taki jak szyk podmiotu, orzeczenia i dopełnienia, ale nawet najdrobniejszych reguł gramatycznych. Oprócz tego zarówno koreański, jak i japoński charakteryzuje użycie systemu wskaźników tematu i podmiotu, których funkcje można porównać do angielskich przedimków. Do innych zauważalnych podobieństw należy także zestaw grzecznościowych końcówek czasowników oraz reguła dopuszczająca stosowanie przymiotników jako czasowniki.

Lista podobnych struktur gramatycznych w japońskim i koreańskim jest o wiele dłuższa – wymieniamy tutaj tylko kilka podstawowych. Pomimo to, różnice między tymi językami są na tyle istotne, że znajomość jednego z nich nie oznacza, że z łatwością zrozumiemy drugi.

Podobne, ale różne

Zasadnicza różnica, która podważa spekulacje o wspólnym pochodzeniu koreańskiego i japońskiego to odmienne słownictwo oraz zasady wymowy. Katalog podobnych słów w obu językach jest niezbyt obszerny, co utrudnia połączenie ich z tym samym protojęzykiem. Ponadto, choć do zapisu japońskiego i koreańskiego służą alfabety fonetyczne, są one całkowicie różne od siebie. Japoński można także zapisać przy pomocy liter alfabetu łacińskiego, koreański zaś nie podlega romanizacji.

Czy zatem japoński i koreański można uznać za języki o wspólnym pochodzeniu? Podobieństwa między tymi dwoma językami są widoczne, ale znaczące różnice w słownictwie i wymowie sprawiają, że językoznawcy nadal mają wątpliwości w tej kwestii. Pytanie to więc pozostaje nadal bez odpowiedzi. Być może dalsze badania pozwolą nam w przyszłości rozwiązać tę niezwykłą językową zagadkę.

Szerszą analizę porównawczą języków azjatyckich w tym chińskiego, japońskiego i koreańskiego znajdziesz na http://tlumaczymyangielski.pl/tlumaczenia-techniczne/tlbx/roznice-miedzy-jezykami-chinskim-japonskim-i-koreanskim.html.

Previous Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać
Next Problem leczenia uzależnień

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Bramy wjazdowe – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą do swojej posesji?

Spośród wszystkich opcji bram najczęściej spotykane są bramy skrzydłowe oraz przesuwane. Bramy skrzydłowe Powodów popularności tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze są dość łatwe w produkcji, więc cena bram skrzydłowych

Life&Style 0 Comments

Problem leczenia uzależnień

Uzależnienie to szczególny rodzaj nałogu dający o sobie znać za pośrednictwem bardzo silnej potrzeby sięgania po konkretne środki albo wykonywania kolejnych czynności. Możemy wskazać na szereg typów uzależnień, nie mają

Life&Style 0 Comments

Dziecku trzeba kupować zarówno zabawki tradycyjne, jak i nowoczesne

Zakup odpowiedniej zabawki na prezent dla dziecka wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Wybór powinien być dobrze przemyślany, a w przypadku starszych pociech z nimi skonsultowany. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy dziecko bardziej ucieszy się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź