Kosmetyki ekologiczne nie dają natychmiastowego efektu

Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz większe uznanie konsumentów, nie zawierają bowiem parabenów, silikonów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników. Pomagają w regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Na efekty działania ekokosmetyków trzeba jednak poczekać nieco dłużej niż przy stosowaniu produktów konwencjonalnych. Przy ich wyborze szczególną ostrożność muszą też zachować alergicy, bo choć mogłoby się wydawać, że biokosmetyki powinny być im bardziej przyjazne, niż te chemiczne, to często jest odwrotnie.

– Kosmetyki ekologiczne w swoim składzie mają wyciągi roślinne z upraw ekologicznych, czyli kontrolowanych. Oczywiście nie powinny one zawierać parafiny, parabenów i żadnych innych składników chemicznych. Dlatego przy wyborze danego kosmetyku radziłabym popatrzeć na certyfikaty, bo to one nam mówią, czy produkt jest ekologiczny, czy zawiera te wyciągi roślinne, czy nie – mówi agencji Newseria Lifestyle Monika Mantewka, główny szkoleniowiec Douglas Polska.

Kosmetyki ekologiczne powinny zawierać przynajmniej 95 proc. wyciągów roślinnych. Dlatego też nie zawsze mogą się one sprawdzać u alergików. Jeżeli ktoś reaguje alergicznie lub nadwrażliwie na określone składniki naturalne, na przykład na zioła czy cytrusy, musi się liczyć z tym, że ich obecność w produktach kosmetycznych może także wywołać uczulenia.

–  Jeżeli ma się jakieś alergie, to nie należy już na wstępie wykluczać produktów ekologicznych, trzeba je po prostu przetestować, sprawdzić. Wiele firm, które proponują nam produkty ekologiczne, w swoim składzie stosuje bowiem takie składniki roślinne, które się świetnie sprawdzają nawet w chorobach skórnych. To jest na przykład lukrecja, olejek kukui, olejek arganowy – wyjaśnia Monika Mantewka.

Zdaniem dermatologów kosmetyki naturalne pozwalają pozbyć się wielu problemów. Ich działanie koncentruje się przede wszystkim na przywróceniu równowagi w skórze i wsparciu jej naturalnych funkcji oraz regeneracji

Działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyseptycznie i uspokajają skórę. W wielu krajach (np. olejek karanja w Indiach) stosowane są już od wieków na choroby skórne. Mimo że jest to naturalny produkt, to świetnie się sprawdza również w przypadku alergicznej, atopowej czy trądzikowej skóry – tłumaczy Monika Mantewka.

Ekologiczne kosmetyki są przeważnie bardziej skoncentrowane, a oleje roślinne i olejki eteryczne działają dodane już w niewielkich ilościach. Nie można jednak oczekiwać natychmiastowych efektów, bo skóra musi się najpierw odzwyczaić od kosmetyków chemicznych.

– Jest to pewien styl życia, pewna ideologia, bo oczywiście nie traktowałabym ich jako najlepszych na rynku produktów, ale na pewno dla pań, które mają taką właśnie filozofię życia, to na pewno są to wspaniałe rzeczy – dodaje Monika Mantewka.

Previous Nowa dyrektywa unijna pozwoli wydawcom prasy pobierać opłaty za wykorzystanie ich treści w internecie
Next Nie kupuję kompulsywnie, moje zakupy są raczej przemyślane

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Co powinnam jeść, jeśli mam chorobę tarczycy?

Choroby tarczycy są częstym schorzeniem. Jest to niezwykle ważny gruczoł w organizmie. W Polsce cierpi na nie lub zmaga się z nimi 20% populacji. Wiele osób udaje się do lekarza

Life&Style 0 Comments

Nerwica zawodowa, czyli stres i strach w pracy

Choć stres kojarzy nam się negatywnie, to są w życiu sytuacje, w których jest on naturalny, czy wręcz pożądany, bo motywuje do działania. Jest tak zwłaszcza w środowisku biznesowym, gdzie

Life&Style 0 Comments

5 Sposobów na Kreatywną Zabawę

Kreatywna zabawa to doskonały sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Pomaga im w rozwoju, uczy ich nowych umiejętności i pozwala im wyrazić siebie. Oto 5 sposobów na kreatywną zabawę, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź