Bramy wjazdowe – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą do swojej posesji?

Bramy wjazdowe – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą do swojej posesji?

Spośród wszystkich opcji bram najczęściej spotykane są bramy skrzydłowe oraz przesuwane.

Bramy skrzydłowe

Powodów popularności tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze są dość łatwe w produkcji, więc cena bram skrzydłowych jest niższa niż w przypadku innych rodzajów konstrukcji. Po drugie, otwarcie klap nie zajmuje dużo miejsca. Dlatego można je łatwo zainstalować, co jest szczególnie ważne w gęstej zabudowie.

Popularność bram skrzydłowych wynika również z historii. Zasada ich działania jest zasadniczo taka sama jak w przypadku drzwi konwencjonalnych, dlatego od dawna są stosowane w gospodarstwach rolnych. Do wykonania najprostszej konstrukcji wystarczyły dwie pary pętli i pewna ilość desek na płótno. Te pierwsze mógł bez trudu wykonać miejscowy kowal, inne można było zwrócić się do stolarza. Dlatego nowa brama była gotowa w bardzo krótkim czasie. Bramy skrzydłowe są instalowane nie tylko w celu zablokowania przejścia na dziedziniec lub do garażu. Można je zainstalować w celu ograniczenia dostępu do hangarów, stodół i innych obszarów. Jednocześnie ich design nie różni się lub ulega jedynie niewielkim zmianom w stosunku do wersji podstawowej. Na przykład jedno ze skrzydeł może mieć górny rygiel dla bezpieczniejszego mocowania w otworze, gdy brama jest zamknięta.

Typowa konstrukcja bramy skrzydłowej

Jak zauważyliśmy powyżej, konstrukcja bramy skrzydłowej jest dość prosta. Typowy projekt składa się z pary skrzydeł ułożonych na dwóch lub trzech zawiasach. Jedno skrzydło ma pionową śrubę, która obniża się w nawierzchnię i mocuje ją w stanie zamkniętym. Po przeciwnej stronie znajduje się poziomy rygiel, który łączy się z pierwszym skrzydłem i niezawodnie rygluje bramę. Czasami stosuje się kłódkę, którą mocuje się do obu skrzydeł lub montuje się rygiel, lub inny zamek. W przypadku automatycznych bram skrzydłowych należy zastosować inne elementy, a mianowicie ograniczniki środkowe i boczne. Są one potrzebne, aby silniki wyraźnie zatrzymywały się w pozycjach końcowych, a także usuwały z nich nadmierne obciążenie, gdy plandeka jest zamknięta.

Przesuwane

Bramy z automatycznym sterowaniem cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli prywatnych domów. Wynika to z ich wysokiej jakości i łatwości użytkowania. Przy złej pogodzie możesz otworzyć drzwi bez wychodzenia z ciepłego wnętrza samochodu. Jednocześnie systemy nie boją się ekstremalnych temperatur, wysokiej wilgotności ani pożarów. Dodatkowo automatyczne bramy garażowe nie wymagają dodatkowej konserwacji i nie odkształcają się z upływem czasu. Oczywiście dotyczy to tylko modeli naprawdę wysokiej jakości z wytrzymałymi komponentami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczywiście przed zakupem bramy automatycznej należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Tak więc, oprócz jakości samych lameli i bloków segmentowych, należy dokładnie przestudiować szereg innych punktów:

  • właściwości i cechy prowadnic (grubość, rodzaj i jakość samego metalu, a także sposób dokładnego dopasowania prowadnic podczas instalacji);
  • jakość rolek i obecność w nich łożysk;
  • grubość kabla i niezawodność jego mocowania;
  • mechanizm skrętny, zwłaszcza sprężyn (warto też sprawdzić części pod kątem ewentualnych wad);
  • system automatyki (ważne są dodatkowe zabezpieczenia, a także wygodny dobór napędu, możliwość regulacji położeń końcowych wstęgi).

Co więcej, aby automatyczne bramy garażowe nie przepuszczały zimnych mas powietrza, tworząc przeciągi, warto wybrać wysokiej jakości uszczelki i izolację. Zwróć także uwagę na rodzaj przyczepności lamel i sekcji. Wysokiej jakości modele nie powinny zawierać luk i taniej izolacji. Na całym obwodzie powinny znajdować się gumowe uszczelki, aby zachować całkowitą szczelność.

Przeczytaj również szczegółowy poradnik o tym jak wybrać bramę wjazdową >>

Samodzielne decydowanie o wyborze bram garażowych jest dość trudne. Dlatego, warto skontaktować się ze sprawdzonymi firmami. Pracownicy firmy, która produkuje automatyczne bramy, doradzą i pomogą w wyborze wymaganego modelu bramy. Ponadto specjaliści zorganizują dostawę, dokładne pomiary, jak i niezawodny montaż.

Previous Problem leczenia uzależnień
Next Jak mogę uzyskać wyższe odszkodowanie za mój samochód?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Nerwica zawodowa, czyli stres i strach w pracy

Choć stres kojarzy nam się negatywnie, to są w życiu sytuacje, w których jest on naturalny, czy wręcz pożądany, bo motywuje do działania. Jest tak zwłaszcza w środowisku biznesowym, gdzie

Life&Style 0 Comments

Pacjenci z nowotworami krwi mają utrudniony dostęp do nowych terapii

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory krwi. Problemem w ich leczeniu jest niska dostępność specjalistów z dziedziny hematologii i utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii. Ścieżka refundacyjna dla nowych leków stosowanych w przebiegu chorób hematoonkologicznych trwa w Polsce

Life&Style 0 Comments

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać

Alkoholizm to rodzaj bolesnego uzależnienia. Alkohol to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalny z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na swoją wysoką toksyczność z drugiej strony

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź