Rozliczenie roczne PIT czas zacząć!

Rozliczenie roczne PIT czas zacząć!

2 maja zakończy się trwający od początku stycznia czas składania przez podatników rocznych deklaracji PIT , czyli rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych za poprzedni, 2016 rok podatkowy. Po raz kolejny podatnicy będą mieć trudny orzech do zgryzienia. Który w wielu formularzy i załączników wybrać? Z jakich ulg mogę skorzystać w tym roku?

Który w wielu formularzy i załączników wybrać? Z jakich ulg mogę skorzystać w tym roku? Wielu z nas ma wątpliwości , czy jestem przygotowany na samodzielne rozliczenie roczne PIT? Sporo osób wybierze zapewne osobistą wizytę w urzędzie skarbowym, rozmowę z urzędnikiem administracji podatkowej, wypełnienie i złożenie papierowej wersji właściwego PIT wraz z załącznikami. Jednak najbardziej wygodną, najprostszą i co ważne, bezpłatną opcją na rozliczenie roczne PIT jest  skorzystanie z programu do rozliczenia PIT online.

Ale zacznijmy od początku. Czym tak właściwie jest podatek?

Wszyscy musimy zapłacić podatek dochodowy od uzyskanych w ciągu poprzedniego roku podatkowego dochodów. Podatkiem jest nic innego jak obowiązujące wszystkich świadczenie pieniężne pobierane w imieniu państwa przez administrację podatkową. Zebrane z podatków kwoty wędrują do skarbu państwa, kasy wojewódzkiej lub gminnej. Z pieniędzy podatników utrzymywane są między innymi szkoły, przedszkola i żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej policja, wojsko, budowane elementy infrastruktury itp. Podział podatków jest prosty, dzielą się na:

  • podatki bezpośrednie, należą do nich np. podatek od dochodów, podatek gruntowy, od spadków i darowizn
  • podatki pośrednie, do których należą podatek VAT, akcyza. Są to podatki wliczane w cenę artykułów i produktów.

Rozliczenie roczne PIT składamy w oparciu o informacje przesyłane przez pracodawców, ZUS, KRUS i pozostałych płatników. Przez cały rok podatkowy pracodawcy odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy pracowników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą sami odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Od stycznia do kwietnia roku następującego po roku podatkowym, trwa gorący dla urzędów skarbowych sezon na rozliczenie roczne PIT.

Rozliczenie roczne PIT – terminy składania deklaracji w 2017 roku.

Ustawa o PIT jednoznacznie określa terminy, w których podatnicy powinni złożyć wypełnione poszczególne rodzaje deklaracji podatkowych do właściwych urzędów skarbowych. Żeby rozliczenie roczne PIT było łatwiejsze i szybsze, Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT przez Internet. Rozliczenie roczne PIT online pozwala także na złożenie deklaracji w terminie nawet wtedy, gdy urząd skarbowy i pocztowy są zamknięte. Jest to forma wygodna również dla osób przebywających zagranicą. Można skorzystać z interaktywnych deklaracji PIT, które są udostępnione na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów, lub wybrać jeden z wielu bezpłatnych programów do rozliczania PIT. Ważne jest to, że możemy wykonać całą operację i rozliczenie roczne PIT nie wychodząc z domu! Termin przesłania formularza PIT do administracji podatkowej zależy od rodzaju deklaracji a ten z kolei, od źródła uzyskania przychodu i formy rozliczenia podatku. Poniżej przedstawiamy obowiązujące w 2017 roku terminy na rozliczenie roczne PIT oraz ePIT:

do 31 stycznia 2017 roku podatnicy powinni przesłać PIT-16A, PIT 19A PIT 28,

do 2 maja 2017 roku, – do urzędu skarbowego powinny trafić deklaracje PIT-36 PIT-37, PIT 36L. PIT 38 PIT 39

Artykuł powstał we współpracy z portalem pitax.pl oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych

Program PIT od PITax.pl Łatwe podatki dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych udostępniany jest nieodpłatnie organizacjom pozarządowym w celu wsparcia w zbiórce 1% podatku dochodowego na ich rzecz. Zapraszamy do przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację.

Previous PODPISANIE POROZUMIENIA Z OKRĘGOWYM INSPEKTORATEM PRACY W OPOLU
Next POLICJANCI URATOWALI ŻYCIE 27-LATKI

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zanim wejdą do łodzi

Policyjni wodniacy przygotowują się do nowego sezonu. Mają już za sobą szkolenie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej. Latem, wspólnie będą pełnić służbę na Odrze oraz najpopularniejszych jeziorach Opolszczyzny. Mundurowi na

Wiadomości 0 Comments

BYLIŚMY I ZABEZPIECZALIŚMY – MASTER TRUCK 2017

Już po raz trzynasty policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu aktywnie włączyli się w działania profilaktyczne podczas wielkiej imprezy motoryzacyjnej, o skali międzynarodowej, jaką jest „MASTER TRUCK”. Imprezę odwiedziło

Wiadomości 0 Comments

Tylko 280 zł za OC w Opolu? Badamy, którzy kierowcą płacą najmniej za ubezpieczenie samochodu

Średnia cena OC we wrześniu wyniosła w Opolu 785 zł, czyli więcej niż wynosi średnia dla całego kraju (779 zł). Nadal jednak zdarzają się osoby, które kupują tu polisy za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź