Duże okna w domu – zalety i wady

Duże okna w domu – zalety i wady

Duże przeszklenia domu sprawiają, że wydaje się on większy dzięki doskonałemu doświetleniu. Im większą powierzchnię pokrywają, tym większy jest ich efekt. Mają swoje zalety, ale i wady, tak jak każde inne rozwiązanie.

Okna wielkoformatowe – zalety

Okna wielkoformatowe oferują wiele korzyści, które sprawiają, że są atrakcyjniejsze zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcji. Za co są najbardziej cenione?

Funkcjonalność, przestronność i estetyka

Duże okna podnoszą estetykę wnętrza i tworzą złudzenie otwartej przestrzeni. Dzięki nim pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne, zyskują na lekkości i przytulności.

Sprawiają, że budynek wygląda bardziej efektownie z zewnątrz, a także zwiększają jego funkcjonalność. Wspaniałe okna w elegancki sposób łączą przestrzeń wewnętrzną z ogrodem i tarasem. Zazwyczaj są to drzwi przesuwne, dzięki czemu można je otwierać łatwo i bez większego wysiłku.

Jaśniej i cieplej

Wielkoformatowe okna plastikowe zapewniają zachwycające doświetlenie wnętrza. Przeszklone ściany wpuszczają do środka więcej światła, dzięki czemu we wnętrzu jest jaśniej. Nasz klimat jest tak szary, że przez większą część roku, a zimy są krótkie, że każde dodatkowe naturalne światło jest bardzo przydatne.

W zimie przeszklenia można wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń. Duże okna powinny znajdować się po południowej stronie domu, gdzie słońce świeci najdłużej i najmocniej.

Zobacz również: Okiennice – coraz popularniejsze

Niesamowite widoki

Okna sięgające od podłogi do sufitu, drzwi tarasowe/balkonowe oraz okna sięgające od podłogi do sufitu otwierają Twój dom na świat zewnętrzny. Możesz zrelaksować się na kanapie i cieszyć się widokami gór, zieleni, zachodów i wschodów słońca. Zachwycające krajobrazy za oknami pozwalają poczuć intymność natury i wprowadzają do wnętrza poczucie spokoju. Niesamowite przeszklenia dają także inną korzyść: możesz zobaczyć swoje dzieci bawiące się w ogrodzie.

Wielkoformatowe okna to wada

Duże okna nie byłyby piękne, gdyby nie miały zalet. Nie dajmy się zwieść, stolarka wielkoformatowa ma również pewne wady, których nie należy pomijać przy jej zakupie.

Za gorąco latem, za chłodno zimą

Przeszklone ściany są świetne do ogrzewania pomieszczeń zimą, ale mogą być uciążliwe latem, gdy słońce daje popalić. Ważne jest, aby duże okna były czymś osłonięte. Najlepsze efekty dają rolety zewnętrzne i folie ochronne. Blokują one promienie UV i zmniejszają ilość światła wpadającego do wnętrza. Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Żaluzje, rolety zewnętrzne i zasłony są tańszą alternatywą.

Trzeba też przyznać, że duże okna PCV mogą dogrzewać pomieszczenia, ale mogą też być wielką przegrodą, przez którą ciepło ucieka na zewnątrz. Radzimy zainwestować w energooszczędną stolarkę, aby nie zbankrutować na rachunkach za ogrzewanie. Okna o niskim współczynniku strat ciepła, zamontowane zgodnie z zasadami ciepłego montażu (więcej informacji w artykule Ciepły montaż okien a oszczędności w ogrzewaniu) ograniczą straty ciepła.

Zwiększone ryzyko włamania i nieproszonych obserwatorów

Duże okna pozwalają na łatwy dostęp do wnętrza domu. Każdy, kto znajdzie się w jego pobliżu, będzie mógł zobaczyć, co dzieje się w środku. Wystarczy zaopatrzyć się w żaluzje, aby odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń. Rozwiązanie? Można zastosować wspomniane wcześniej rolety zewnętrzne lub folie okienne, które zapewnią prywatność.

Przeszklone przestrzenie są też łatwiejsze do sforsowania niż drzwi. Warto zainwestować w stolarkę z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, takimi jak wzmocnione pakiety szybowe czy zaczepy antywłamaniowe.

Cena, cena i… jeszcze raz cena

Koszt okna będzie się różnił w zależności od jego wymiarów i materiałów konstrukcyjnych. Okna stałe (inaczej lisy) są bardziej przystępne cenowo niż drzwi przesuwne, ale mniej wygodne w użytkowaniu. Najdroższe są profile aluminiowe. Za nimi plasują się profile drewniane i z PCW. Pakiety szyb hartowanych i klejonych są wprawdzie droższe, ale za to trwalsze i bezpieczniejsze w razie stłuczenia od standardowych. W zależności od zastosowania, jedno okno może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak dopłacić za jakość i efekt, jaki dają.

Trudności z czyszczeniem i aranżacją

Przeszklona ściana nigdy nie powinna być niczym zastawiona. Dlatego ustawienie mebli musi być starannie przemyślane. Ściana z oknami nie powinna być uwzględniona w projekcie. Warto rozważyć zorganizowanie miejsca do odpoczynku w pobliżu okna, aby móc rozkoszować się widokiem. Wreszcie, duże okna mogą być trudniejsze do czyszczenia. Ze względu na ich wielkość trudniej jest je umyć. Wymagają też częstego mycia, ponieważ działają tylko na 100%.

Previous Projektowanie łazienki w stylu glamour. Inspiracje i aranżacje
Next Jakie są rodzaje znieczulenia u stomatologów?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

OKRĘGOWE ZAWODY TRESURY PSÓW SPECJALNYCH

Przewodnik psa – mł. asp. Rafał Gruszka z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich oraz jego czworonożny przyjaciel Korina zajęli I miejsce w Okręgowych Zawodach Tresury Psów Specjalnych. W konkurencjach

Wiadomości 0 Comments

Bio Agadir. Pielęgnacja skóry naturalnymi olejami.

W ostatnim czasie w branży kosmetycznej zagościł trend powrotu do korzeni, prostych komponentów i nieinwazyjnych zabiegów. Stąd nagłe zainteresowanie surowcami pozyskiwanymi bezpośrednio z natury i używanymi do produkcji kosmetyków naturalnych

Wiadomości 0 Comments

NASI POLICJANCI W GRONIE LAUREATÓW

St. sierż. Anna Jakimyszyn i sierż. Krzysztof Adamiec to laureaci ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Dwoje – na pięciu funkcjonariuszy z całego kraju – to policjanci z garnizonu opolskiego.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź