Głośnik średniotonowy bez tajemnic
Muzykę można określić jako mieszankę emocji i gustów. Dla wielu słuchaczy ich obecność jest najważniejszym aspektem słuchania ulubionych artystów. Odpowiedni sprzęt pozwala im uchwycić szczegóły w nagraniach. Co sprawia, że brzmienie instrumentów czy wokali jest tak sugestywne?
Bohater dobrej muzyki
Muzyka, jak już wspomnieliśmy, jest bogata w szczegóły. Pasmo akustyczne to miejsce, gdzie można znaleźć najwięcej szczegółów, znane również jako średnica. Zakres ten obejmuje częstotliwości pomiędzy 300Hz a 3000Hz. Ten szeroki zakres pozwala usłyszeć dźwięki wielu instrumentów, takich jak fortepian, skrzypce czy gitarzysta akustyczny. Obejmuje on również wokale, które można usłyszeć od górnej części męskich głosów do dolnej części kobiecych głosów, takich jak kontralt.
Ponieważ średnica przenosi wiele muzycznej złożoności, jest ona trudna do odtworzenia przez sprzęt audio. Ważna jest nie tylko jakość detali, ale i barwa dźwięku. Jest to wspólna cecha wszystkich przetworników, o czym wspominaliśmy w poprzedniej części naszej serii. Głośnik wykonany z materiałów, które łączą w sobie wiele kluczowych cech, to pierwszy krok do świetnej jakości dźwięku. Są to:
Lekkość – Membrana o niskiej masie drga szybciej i ma mniejszą bezwładność. Jest to najważniejsza cecha przetwornika średniotonowego.
Sztywność jest ważna – nawet bardzo lekka membrana nie będzie dobrze działać, jeśli konstruktorzy nie zadbają o jej zwartość i sztywność. Sztywny materiał jest trwały i nie wpada w niekontrolowane wibracje czy rezonanse. Jednolity styl pracy przetwornika gwarantuje brak zniekształceń i nieprzyjemnych podbarwień. Wyższy poziom sztywności przekłada się na bardziej naturalne brzmienie i długotrwałą niezawodność przetwornika.
Moc układu magnetycznego – Nawet jeśli membrana ma wysoką jakość, nie będzie działać bez silnych magnesów za nią. Silne neodymowe magnesy magnetyczne przyciągają membranę do tyłu, gdy dostarczany jest sygnał. Generuje to wibracje, które rozpoznajemy jako dźwięk. Istotne jest, aby taki system był precyzyjny i mocny, aby produkować dźwięk, który jest dokładny i przyjemny dla ucha.
Teraz, kiedy już lepiej rozumiemy, co jest potrzebne do wyprodukowania wysokiej jakości „głośnika średniotonowego”, przyjrzyjmy się rozwiązaniom technicznym. Dlaczego niektóre modele głośników można kupić za mniej niż trzy tysiące złotych, podczas gdy inne są porównywalne cenowo z samochodem lub apartamentem klasy premium? Czym różni się sprzęt budżetowy od głośników dla najbardziej wymagających słuchaczy. Nie jest łatwo wytłumaczyć, dlaczego coś działa tak, a nie inaczej. To wywołuje szeroki uśmiech na twarzy. Prześledźmy technologie i materiały użyte do produkcji.
Czytaj również: Muzyka analogowa i cyfrowa: jak wpływają na odtwarzanie
Materiały są kluczem do sukcesu
Aby przenieść dane pasmo, każdy rodzaj przetwornika musi spełniać określone parametry. Materiały są kluczem do wspaniałego dźwięku. Materiały mają największy wpływ na to, co słyszymy na końcu. Nowoczesne technologie produkcji i wiedza na temat właściwości materiałów pozwalają nam tworzyć niesamowite efekty dźwiękowe. Innowacyjne rozwiązania powstają nie tylko dla najbardziej prestiżowych producentów kolumn głośnikowych.
Urządzenia z niższej półki cenowej również mogą skorzystać z nowych procesów technologicznych i lepszych materiałów. Jakie materiały najlepiej sprawdzają się w przetwornikach średniotonowych? Oto kilka przykładów:
1. Syntetyki – Ta szeroka gama materiałów jest często wykorzystywana do produkcji głośników w szerokim zakresie cenowym. Inżynierowie mają wiele możliwości poprawy osiągów przetwornika ze względu na łatwość formowania membran z tworzyw sztucznych.
Syntetyki są często stosowane w zawieszeniach głośników średniotonowych, tak jak w przypadku głośników ELAC-a, w których zastosowano membrany AS XR z gumowymi zawieszeniami. Stabilizuje to pracę przetwornika, dzięki czemu pracuje on równomiernie w kierunku przód-tył i nie wpada w niekontrolowane wibracje na boki. Tworzywa sztuczne są stosowane w przetwornikach, aby zmniejszyć podbarwienia dźwięku i przekazać więcej szczegółów.
2. Metale – Stożki wykonane z metali takich jak aluminium, stal, a nawet tytan są popularną opcją. Naturalna sztywność tej grupy materiałów stanowi doskonałą podstawę do tworzenia wysokiej jakości przetworników. Projektanci mogą stworzyć unikalną strukturę poprzez splatanie różnych metali. Zwiększa to właściwości akustyczne, co przekłada się na większą szczegółowość dźwięku.
Membrana głośnika średniotonowego wykonana z metalu będzie oferowała większą precyzję i bardziej wyrównany charakter grania w całym pasmie niż przetworniki wykonane z materiałów syntetycznych. Pozwala to na precyzyjne umiejscowienie instrumentów i dokładne odwzorowanie tonów wokalnych. Istotny jest również mocny napęd, czyli układ magnetyczny zapewniający równomierną pracę tłoka w całym przenoszonym zakresie. Głośniki z przetwornikami wykonanymi z metalu dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Cena sprzętu zależeć będzie od rodzaju użytego materiału oraz zastosowanego procesu produkcyjnego.
3. Włókna i kompozyty hybrydowe – kategoria ta obejmuje unikalną mieszankę wielu materiałów, które zostały stworzone syntetycznie lub poddane skomplikowanej obróbce chemicznej i mechanicznej. Połączenie kilku materiałów może często rozwiązać problemy, których nie można osiągnąć przy użyciu bardziej tradycyjnych metod. Taka kombinacja ma wiele zalet pod względem jakości dźwięku, ale również znacznie zwiększa koszty produkcji. Dlatego właśnie w najbardziej poszukiwanych modelach głośników można znaleźć przetworniki wykonane z kevlaru i włókna węglowego. Producent kolumn Bowers & Wilkins z powodzeniem stosuje takie egzotyczne rozwiązania w swoich flagowych kolumnach z serii 800 czy Magico. Głośnik średniotonowy w dużej mierze czerpie z grafenu, półmetalu powstałego na bazie węgla. Wysokiej jakości materiały często pozwalają osiągnąć najwyższy poziom wierności bez uszczerbku dla muzykalności czy równowagi tonalnej.
W zależności od decyzji projektowych, zastosowane materiały będą dawały pożądane rezultaty brzmieniowe. Nie jest łatwo stworzyć przetwornik zdolny do odtwarzania wokali lub instrumentów z wysoką wiernością. Wymaga to wiele czasu poświęconego na produkcję, budżetu i testów. Opłaca się, jak często słyszymy. Na brzmienie przetwornika średniotonowego ma wpływ jeszcze jeden czynnik.
Może to Ci się spodoba
Kiedy zamówić wywóz gruzu Gorzów Śląski i nie tylko?
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej budynków powstaje, a starsze obiekty są remontowane lub przebudowywane, problem gromadzenia i utylizacji odpadów budowlanych staje się coraz bardziej palący. W takich sytuacjach kluczowe
Duże okna w domu – zalety i wady
Duże przeszklenia domu sprawiają, że wydaje się on większy dzięki doskonałemu doświetleniu. Im większą powierzchnię pokrywają, tym większy jest ich efekt. Mają swoje zalety, ale i wady, tak jak każde
PODPISANIE POROZUMIENIA ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ
Insp. Jarosław Kaleta – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu podpisał porozumienie z płk. Adamem Jopek – Komendantem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w sprawie współdziałania obu jednostek. Porozumienie określa m.in. zasady
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!