Jak przygotować plik do druku?
Przed złożeniem zamówienia w drukarni należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pliku. Kilka szczegółów sprawi, że zamówiony przez Ciebie druk będzie dokładnie odzwierciedlał stworzony przez Ciebie projekt.
Technologia
Dobrze przygotowany plik do druku powinien być nie tylko przygotowany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Wszystkie parametry, począwszy od formatu, poprzez przestrzeń barwną, a skończywszy na barwieniu, powinny być adekwatne do technologii druku docelowej drukarni. Oczywistym jest, że plik stworzony na potrzeby druku ploterowego nie będzie kompatybilny z innymi technologiami druku (np. z drukiem HP Indigo). Zanim zaczniesz formatować plik, upewnij się, że wiesz, jakie technologie druku lub maszyny wykorzystuje Twoja firma.
Przeczytaj także: Ulotki – martwa reklama czy niedoceniany potencjał?
Format
Najpierw należy zastanowić się nad formatem, w jakim chcemy zapisać plik do druku. Ze względu na różnice w oprogramowaniu graficznym używanym przez grafików i drukarzy, ważne jest, aby zapisać plik w odpowiednim formacie, aby uniknąć błędów podczas jego dalszej eksploracji.
Najlepszy PDF?
PDF jest popularnym formatem plików do drukowania. Umożliwia on zapisywanie grafiki wektorowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli projekt ma być drukowany w różnych rozmiarach. Modyfikacja rozmiaru grafiki nie powoduje uszczerbku na jej jakości. Gdy plik graficzny zostanie wyeksportowany z programu do formatu PDF, zachowuje swoją wysoką jakość. Format ten jest zalecany do zapisywania większości plików przeznaczonych do druku.
A co z JPG i TIFF?
JPG i TIFF są również akceptowane przez drukarnie. Pierwszy z nich pozwala na dużą kompresję plików graficznych. Minusem jest to, że wraz ze zmniejszeniem rozmiaru pliku spada jakość zapisanej grafiki. Oznacza to, że zdjęcie, które wyślesz do drukarni może nie być tak dobre. Nie jest w stanie zapisać plików fizycznych, więc nie nadaje się do druku wielkoformatowego. TIFF, z drugiej strony, może być używany do zapisywania grafiki rastrowej. Pliki TIFF mogą przechowywać wiele informacji i nie są narażone na utratę jakości. Format ten odróżnia się od JPG większym zakresem kolorów (JPG 8 bitów na kanał, TIFF 16 bitów na kanał) oraz bezstratną kompresją. Format TIFF pozwala na profesjonalne wykorzystanie plików graficznych. Jeśli obawiasz się, że grafik w drukarni może zmienić przesłany plik, zaleca się zapisanie go w formacie TIFF.
Marginesy i spady
Projektując ulotkę lub wizytówkę, chcesz, aby wyglądała ona dokładnie tak, jak w projekcie. Powinieneś upewnić się, że masz odpowiednie spady i marginesy. Spady odnoszą się do 3 mm marginesu na grafikę, która może przekroczyć linię cięcia produktu. Twoje ulotki i wizytówki będą produkowane masowo. Będą one również masowo cięte przy pomocy gilotyny. Minimalne przesunięcie linii cięcia jest niemal gwarantowane, gdy dociskasz nóż do warstw arkuszy. Niewielki margines zapobiegnie powstaniu nieatrakcyjnej białej krawędzi w wyniku offsetu.
Marginesy bezpieczeństwa to przestrzeń pomiędzy ważnymi elementami graficznymi a ramą projektu, która wynosi około 5 mm. Dzięki temu ewentualne przesunięcie noża gilotyny nie będzie miało wpływu na treść projektu, a rewers i awers w druku dwustronnym będą względem siebie symetryczne.
CMYK czy RGB
Zastosowanie właściwej przestrzeni barw ma kluczowe znaczenie dla jakości drukowanego pliku. W zależności od zastosowanej technologii druku, grafika może być tworzona w przestrzeni CMYK lub RGB. Ta pierwsza wykorzystywana jest w kolorowym druku offsetowym (druk wielkonakładowy), cyfrowym druku laserowym, druku lateksowym, solwentowym i solwentowym. Kolor RGB wykorzystywany jest w fotodruku pigmentowym (choć możliwy jest druk w przestrzeni CMYK), oraz w laboratoriach fotograficznych do wywoływania zdjęć.
Ze względu na duże różnice w kolorach RGB i CMYK, ważne jest, aby wybrać właściwą przestrzeń barw. Plik przekonwertowany z RGB na CMYK może skutkować mniej nasyconymi kolorami, blaknięciem, a nawet znaczną różnicą między zamierzonymi kolorami. Dlatego tak ważne jest, aby już na początku pracy wybrać właściwą przestrzeń barw dla swoich plików graficznych.
Barwienie
Wysyłając plik do drukarni chcesz uzyskać profesjonalną jakość wydruków. Zwłaszcza jeśli Twoja grafika zawiera wiele ważnych szczegółów. Upewnij się, że masz odpowiednie przyciemnienie, aby zapewnić, że wydruk będzie miał pożądany efekt. Przesycenie odnosi się do ilości pokrycia tuszem CMYK w danym punkcie projektu. Jego maksymalna wartość to 300%. Rodzaj papieru, na którym projekt będzie drukowany, określa procentową ilość użytych tuszy. Dla papieru gazetowego, konwersja farby powinna wynosić nie więcej niż 240%, dla wszystkich innych papierów niepowlekanych 280%, a dla papierów powlekanych 330%. Aby uzyskać efekt głębokiej czerni, należy użyć kombinacji farb C-40%, M-30% Y-30%, K-100% i nie więcej niż 220%.
Farby mogą się mieszać, jeśli nie są dopasowane do podłoża. W takich przypadkach trudno będzie wyeksponować ważne szczegóły. Na ciemnych elementach graficznych mogą powstawać mikropęknięcia spowodowane nadmiarem atramentu. Spowoduje to zmniejszenie odporności wydruku i jego uszkodzenie.
Rozdzielczość 300 ppi
Przed drukowaniem należy upewnić się, że rozdzielczość jest ustawiona prawidłowo. Dzięki temu plik będzie miał ostry wygląd. 300 ppi to zalecana rozdzielczość dla grafik przeznaczonych do druku. O tym, czy plik sformatowany w 300 ppi zostanie poprawnie wydrukowany, decyduje jakość grafiki. Nie wystarczy po prostu powiększyć plik z Internetu (zazwyczaj 72ppi) do pożądanej rozdzielczości drukowania, aby wydrukować go w wysokiej jakości. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kwestię rozdzielczości, gdy wykonujesz elementy graficzne. Twoje logo na wizytówce może później skończyć jako zlepek kolorowych plam.
Dostosuj się do obszaru drukowania
Podczas tworzenia projektu powinieneś wziąć pod uwagę pole zadruku Twojej maszyny. Określa ono liczbę arkuszy, na których zmieści się Twoja grafika. Możesz zoptymalizować cały proces drukowania, dostosowując rozmiar projektu do obszaru pola drukowania. Czasami zmniejszenie rozmiaru o kilka milimetrów może zwiększyć liczbę arkuszy, które można wykorzystać w polu drukowania. Zmniejszy to liczbę zużywanych arkuszy.
Może to Ci się spodoba
Jakie są rodzaje znieczulenia u stomatologów?
Wiele osób obawia się dentysty ze względu na możliwość wystąpienia silnego bólu. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości dentyści stosowali znieczulenie do leczenia kanałowego i usuwania zębów. Znieczulenie stomatologiczne
1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając
POLICJANCI URATOWALI ŻYCIE 27-LATKI
Dzięki szybkiej reakcji policjantów uratowana została kobieta, który próbowała odebrać sobie życie. Sierż. sztab. Piotr Gajda i post. Łukasz Nowak zauważyli osobę wspinającą się na poręcz mostu. Funkcjonariusze niemalże w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!