Jakie są koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Jakie są koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, niezależnie od tego, jaka jest to forma prawna. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem zadają jedno pytanie: Ile kosztuje założenie firmy?

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Sole proprietorship (JDG) to najpopularniejsza forma działalności gospodarczej dla początkujących przedsiębiorców. Jest łatwa w założeniu i najbardziej przystępna cenowo. Inną opcją jest Konstytucja Biznesu, czyli nowy sposób prowadzenia firmy, który został wprowadzony ustawą z dnia 6 marca 2018 roku.

Spółka cywilna jest dla tych, którzy decydują się na to, aby firma od początku była prowadzona przez kilka osób. Obie te formy są stosunkowo proste i reguluje je kodeks cywilny.

Spółki prawa handlowego to bardziej skomplikowane formy działalności. Należą do nich spółki osobowe (spółka jawna (spółka komandytowa lub spółka partnerska) oraz spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (lub spółka akcyjna). Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że spółki kapitałowe są osobami prawnymi, tzn. o ile spółki osobowe są podmiotami prawnie odrębnymi od swoich wspólników, o tyle nadal są prawnie i kapitałowo wspólnikami swoich założycieli. Jaki jest koszt założenia spółki według prawa handlowego? Jakie są koszty założenia spółki jednoosobowej?

Koszty założenia firmy – rejestracja

Zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej wymaga wpisania tych podmiotów do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Cały proces jest łatwy i bezproblemowy. Polega na wypełnieniu jednego formularza. W przypadku innych rodzajów działalności sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystkie spółki prawa handlowego muszą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jakie są koszty z tym związane?

Przede wszystkim koszt sądowy za wpis do KRS (obecnie 500 zł w przypadku wpisu klasycznego lub 250 zł w przypadku wpisu elektronicznego), opłata za ogłoszenie w Monitorze Sadowym i Gospodarczym (obecnie 100 zł) oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% od łącznej wartości dokonanych czynności). Wielu przedsiębiorców obawia się obowiązku dokonania konkretnej darowizny. W przypadku działalności gospodarczej z ograniczoną odpowiedzialnością jest to kwota 5.000 zł.

Należy zaznaczyć, że jest to obowiązek formalny. Nie tworzy ono progu odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Pieniądze nie muszą znajdować się na żadnym rachunku bankowym.

Koszty założenia spółki – składki ZUS

Jakie inne koszty należy wziąć pod uwagę otwierając działalność gospodarczą? Największym zmartwieniem dla przedsiębiorców jest konieczność odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz zdrowotnego. 2018 W 2018 roku „zwykły” ZUS wynosi ponad 1 200 zł.

Osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Składka w obniżonej wysokości. Wynosi ona w 2018 roku nieco ponad 500 polskich lnów. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę również będą płacić mniej, jeśli zarabiają minimalną pensję (wtedy będą podlegać tylko składce zdrowotnej).

Kto jest zobowiązany do regularnego odprowadzania składek do ZUS? Z tego obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy prowadzący JDG, tworzący spółki cywilne oraz spółki partnerskie. Z obowiązku tego zwolnione są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o. i spółki akcyjne).

Czytaj także: Design dla przedsiębiorców POIR 2.3.5 – informacje znajdziesz na stronie dotacjezunii.com.pl

Koszty bieżącej działalności

Musimy wziąć pod uwagę bieżące koszty prowadzenia firmy. Zalicza się do nich wynajem biura, zakup licencji na sprzęt, materiałów biurowych, zatrudnianie pracowników etatowych, jak i sezonowych czy młodocianych. Koszty te mogą być tak niskie jak kilkaset złotych w przypadku pracowników zdalnych lub tak wysokie jak kilka milionów złotych, jeśli musimy zainwestować w drogie maszyny i urządzenia.

Każda firma będzie musiała zainwestować ok. 15-20 zł w pieczątkę firmową, abonamenty telefoniczne i internetowe (ok. 100-100 zł miesięcznie), wykonanie strony internetowej (ok. 1500 zł) czy utrzymanie domeny internetowej (ok. 100 EUR rocznie). Każda firma musi posiadać konto bankowe. Choć rozpiętość cenowa jest dość duża, warto zauważyć, że wiele banków oferuje darmowe konta firmowe przynajmniej przez początkowy okres.

Księgowość

Zakładając działalność gospodarczą należy liczyć się z kosztami prowadzenia księgowości. Co miesiąc będziemy musieli płacić podatki. Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej jest bardzo prosta. Można ją prowadzić samodzielnie za pomocą darmowych programów w internecie. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie księgowej, będziemy musieli zapłacić około 100 zł miesięcznie.

Spółki prawa handlowego są nieco bardziej skomplikowane. W przypadku spółek jawnych i partnerskich możesz jeszcze korzystać z uproszczonej księgowości, pod warunkiem, że Twoje przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 2 000 000 euro. Natomiast w przypadku spółek prawa handlowego wymagana jest pełna księgowość. Jest to bardziej szczegółowe rozliczenie, które obejmuje ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia, ewidencję przebiegu pojazdów itd. Niewiele osób będzie próbowało robić to na własną rękę. Biuro rachunkowe zazwyczaj pobiera 500 zł miesięcznie za prowadzenie pełnej księgowości.

Podatek dochodowy i VAT

Wystawiając pierwsze faktury, należy pamiętać, że od zarobionej kwoty zostanie odliczony podatek dochodowy i VAT. Lepiej zaopatrzyć się w pewną sumę pieniędzy na „rozruch” firmy, jeśli nie jesteśmy pewni naszych kontrahentów. Niestety zdarza się, że nasz kontrahent nie zapłaci nam w terminie. W takim przypadku możemy nie mieć fizycznie żadnych pieniędzy. Musimy jednak zapłacić podatek dochodowy i VAT od faktury. Urząd skarbowy nie będzie się interesował naszymi problemami związanymi z niepłacącym kontrahentem.

Ile kosztuje założenie firmy? To zależy

Forma prawna działalności oraz wielkość firmy będą miały znaczący wpływ na koszt założenia firmy. Firmę można założyć już za 100 zł. Jednak bardziej skomplikowana formuła będzie kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto stworzyć solidny i kompletny biznesplan. Następnie, po przeanalizowaniu powyższych punktów, można obliczyć kosztorys całego przedsięwzięcia. Dobrym pomysłem jest oszczędzanie pieniędzy od samego początku.

Previous Usuwanie tatuażu - co warto wiedzieć
Next Różne stadia alkoholizmu: oznaki i objawy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

KOLEJNE PŁYWACKIE SUKCESY POLICJANTÓW Z OPOLA

Gdy wchodzi do basenu – inni zastanawiają czy z niego nie wyjść. Mowa tu o naszym mistrzu pływackim asp. szt. Waldemarze Czaickim, który znowu przywiózł 3 złote medale z Mistrzostw

Wiadomości 0 Comments

Chiller: zasada działania i zastosowanie

Chiller bardzo często nazywany wodą lodową, stanowi system, który jest bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Woda lodowa pozwala na uzyskanie kontroli nad temperaturą powietrza w pomieszczeniu przy jednocześnie

Wiadomości 0 Comments

Różne stadia alkoholizmu: oznaki i objawy

Istnieją cztery fazy alkoholizmu: przedalkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i chroniczna. Każda kolejna faza powoduje nasilenie objawów i pogłębianie się alkoholizmu. Psychoterapeuci podkreślają, że leczenie można rozpocząć na każdym etapie uzależnienia. Możliwy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź