Różne stadia alkoholizmu: oznaki i objawy

Różne stadia alkoholizmu: oznaki i objawy

Istnieją cztery fazy alkoholizmu: przedalkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i chroniczna. Każda kolejna faza powoduje nasilenie objawów i pogłębianie się alkoholizmu. Psychoterapeuci podkreślają, że leczenie można rozpocząć na każdym etapie uzależnienia. Możliwy jest powrót do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne stadia alkoholizmu

Jak przebiega choroba alkoholowa?

Fazy alkoholizmu wskazują, że choroba alkoholowa nie pojawia się nagle, ale trwa w czasie z różnym nasileniem. Elvin Morton Jellinek, amerykański lekarz czeskiego pochodzenia, jako pierwszy wysunął taki wniosek.

Koncepcja badacza opierała się na jego własnych obserwacjach, z których wynikało, że każdy przypadek uzależnienia od alkoholu jest poprzedzony i towarzyszą mu sygnały ostrzegawcze.

Można je wykryć na tyle wcześnie, by zatrzymać postęp alkoholizmu.

Aby tak się stało, trzeba umieć szybko i zdecydowanie reagować na otoczenie. Osobie uzależnionej bardzo trudno jest przestać pić. Pozostawiona sama sobie staje się coraz bardziej uzależniona od alkoholu, a jej alkoholizm staje się przewlekły. Leczenie alkoholizmu jest w takich przypadkach trudne.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na https://alkoholizmbrzesko.pl/

Faza prealkoholowa

Faza przedalkoholowa, zwana również fazą wstępną, może trwać kilka lat i może być niezauważalna dla osób postronnych lub potencjalnych alkoholików.

Objawy te są podobne do tych, których doświadczają osoby pijące okazjonalnie. Najważniejszym czynnikiem jest stosunek danej osoby do alkoholu.

W przeciwieństwie do innych, potencjalny alkoholik odkrywa, że alkohol jest dla niego bardzo relaksujący i przyjemny. Zaczyna postrzegać alkohol jako środek poprawiający nastrój i sięga po niego zawsze wtedy, gdy czuje się przygnębiony, zdołowany czy zdenerwowany.

Na tym etapie nie pije sam. Podświadomie szuka okazji do picia, chodzi na imprezy i spotkania towarzyskie, które dają szansę na wypicie.

Wyrabia w sobie silny instynkt picia alkoholu w sytuacjach stresowych. Bez „dopalacza” nie jest w stanie poradzić sobie z wewnętrznym napięciem. Rozwija się u niego tolerancja na alkohol i musi pić więcej, aby osiągnąć stan upojenia.

Faza ostrzegawcza

Faza ostrzegawcza rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszego „palimpsestu”, zwanego też luką w pamięci. Jest to często określane jako „przerwanie filmu”. – Osoba jest przytomna, ale nie traci przytomności. Może jednak nie pamiętać, co się stało po upiciu się.

Faza ta charakteryzuje się powtarzającymi się palimpsestami, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu.

Osoba z wysokim ryzykiem alkoholizmu może również wykazywać pewne cechy:

  • Przyspieszenie picia i zainicjowanie „kolejek”.
  • Duża zmiana w zachowaniu po wypiciu – Osoba, która do tej pory była cicha, nagle staje się w centrum uwagi, dużo mówi i jest bardziej pewna siebie.
  • Picie potajemne to picie w tajemnicy, aby szybciej osiągnąć stan upojenia. Również samotne picie przed imprezą, aby się „uwarunkować”.
  • Picie w samotności nie jest dobrym pomysłem.

Faza ta charakteryzuje się pojawieniem się wyrzutów sumienia. Potencjalny alkoholik zdaje sobie sprawę, że pije za dużo, ale jeszcze nie przyznaje, że ma problem z alkoholem.

Zamiast tego stara się nie usprawiedliwiać swoich czynów przed samym sobą, twierdząc, że każdy ma prawo napić się od czasu do czasu, a on nie robi nic złego. Z irytacją reaguje na komentarze otoczenia i wyraźnie zaprzecza wszelkim oskarżeniom o alkoholizm.

Faza krytyczna

Faza krytyczna to moment, w którym alkoholik traci kontrolę nad swoim piciem. Nie przestaje sięgać po kolejny kieliszek, mimo najlepszych chęci i obietnic składanych bliskim.

Choć możliwe są krótkie okresy abstynencji, szybko kończą się one powrotem do picia. Uzależnieni prowadzą życie, które kręci się wokół alkoholu. Ich głównym zajęciem jest planowanie, kiedy piją, kupowanie alkoholu i gromadzenie pieniędzy na ten cel.

Alkoholik porzuca rodzinę, pracę, traci zainteresowanie otoczeniem. Spada jego popęd płciowy. Nie potrafi nawet przyznać, że jest uzależniony od alkoholu. Wciąż wymyśla wymówki, a na krytykę reaguje agresywnie.

Pierwszym objawem uzależnienia jest tzw. głód alkoholowy. Alkoholik próbuje udowodnić, że nadal potrafi kontrolować swoje picie, pijąc bez przerwy i powstrzymując się od picia przez krótkie okresy.

Faza ta charakteryzuje się gwałtownym spadkiem poczucia własnej wartości, poczuciem pustki i bezradności.

Faza przewlekła

Jest to najbardziej zaawansowane stadium alkoholizmu. Alkoholik stracił wszelkie wyrzuty sumienia i zahamowania. Pije prawie bez przerwy i codziennie rano spożywa pierwszą dawkę alkoholu. Jest odurzony, a jego tolerancja na alkohol gwałtownie spada. Wystarczy kilka kieliszków alkoholu, aby całkowicie się upić.

Stały, wysoki poziom alkoholu we krwi może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Dochodzi do obniżenia funkcji intelektualnych, opóźnienia psychoruchowego i zaburzeń popędu płciowego. Dochodzi również do zmian charakteru (zanik lub uczucia wyższe), wątroby i układu nerwowego.

Każda próba ucieczki od alkoholizmu kończy się ciężkim zespołem abstynencyjnym. Obejmuje on drżenie rąk i bóle głowy, ogólne osłabienie, ogólne osłabienie, wymioty, zaburzenia snu, lęki. Możliwa jest przewlekła psychoza alkoholowa.

Na tym etapie alkoholik może nie tylko pić napoje alkoholowe, ale także z braku pieniędzy trujące surogaty alkoholu (np. skażony alkohol. W wyniku intoksykacji osoba taka częściej trafia do izb wytrzeźwień lub szpitali.

Spożywanie alkoholu w sposób ciągły może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, a nawet do śmierci.

Previous Jakie są koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Next Dieta wysokobiałkowa - czy jest dobra dla naszego organizmu?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Gandalf.com.pl obchodzi 19. urodziny. Pora na świętowanie!

Ależ ten czas szybko leci! W tym roku mija dokładnie 19 lat od założenia księgarni internetowej Gandalf.com.pl. Łódzka firma, która szybko poszerzyła swoją ofertę i stała się sklepem internetowym z

Wiadomości 0 Comments

POSZUKUJEMY ZAGINIONEGO ADAMA GALUS

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nysie poszukują zaginionego Adama Galus zamieszkałego w Oleśnicy. Funkcjonariusze ustalili, że zaginiony 6 maja 2017 r. około godziny 13:00 wyszedł z jednego z hoteli

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI UCZESTNICZYLI W 72 ROCZNICY WYZWOLENIA STALAGU 344 LAMSDORF

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nysie – podinsp. Dariusz Dregan oraz Naczelnik Wydziału Prezydialnego i Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – mł. insp. Wiesław Pater brali udział w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź