POLICJANCI ROZPOCZĘLI DZIAŁANIA „TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH”
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednym z ważniejszych priorytetów pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Realizując to zadanie, aby wyeliminować niebezpieczne sytuacje na drodze mundurowi już od poniedziałku rozpoczęli akcję „Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych”. W ramach tego projektu funkcjonariusze w całym województwie wytypowali miejsca, szczególnie niebezpieczne dla pieszych i teraz sprawdzają jak piesi, a także kierowcy się tam zachowują.
W 2016 roku w naszym regionie zginęło 16 pieszych, w tym już 4 osoby. O tym jak niebezpieczne sytuacje mają miejsce na naszych drogach świadczą ostatnie zdarzenia.
3 marca tuż po godzinie 8.00 na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Kołłątaja w Opolu, 14-latek na czerwony świetle wszedł wprost pod koła nadjeżdżającego volkswagena. Rannego chłopca pogotowie zabrało do szpitala. Z kolei 27 lutego, na jednej z ulic w Nysie pod kołami mercedesa zginęła 88-letnia mieszkanka miasta. Ta kobieta przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych.
Policyjna akcja ruszyła już od poniedziałek i potrwa do soboty.
W przypadku przechodniów mundurowi będą sprawdzać:
– czy przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych,
– czy pamiętają, że nawet na oznakowanym przejściu, nie mogą wchodzić na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód,
– czy piesi nie wchodzą na drogę zza zaparkowanych pojazdów,
– czy osoby chodzące po zmroku poza obszarem zabudowanym noszą odblaski.
Pod lupę mundurowi wezmą również zachowania kierowców względem pieszych. Policjanci zwrócą uwagę na to, czy kierowcy:
– ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach,
– nie wyprzedzają bezpośrednio przed przejściami lub na nich.
Jak wynika z policyjnych statystyk w większości przypadków piesi giną z winy innych użytkowników dróg. Wśród przyczyn wypadków należy wymienić:
– nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu,
– nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych,
– niedostosowanie prędkości,
– nieprawidłowe cofanie,
– nieprawidłowe omijanie,
– nieprawidłowe wyprzedzanie.
Należy również podkreślić, że zachowanie samych pieszych ma również duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez pieszych są:
– chodzenie niewłaściwą stroną jezdni,
– przechodzenie przez jezdnie w miejscach zabronionych,
– niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
– wbieganie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
– wchodzenie na jezdnię zza zaparkowanych samochodów bądź przeszkód.
Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista ma dużo mniej szansy w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia. Dlatego warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
Może to Ci się spodoba
OKRĘGOWE ZAWODY TRESURY PSÓW SPECJALNYCH
Przewodnik psa – mł. asp. Rafał Gruszka z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich oraz jego czworonożny przyjaciel Korina zajęli I miejsce w Okręgowych Zawodach Tresury Psów Specjalnych. W konkurencjach
1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając
Jak wspomóc swoją sprawność umysłową?
Sprawność umysłowa to coś, co chce mieć każdy. Każda osoba jest inna, dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami i znaleźć te, które najlepiej wspierają Twoją własną sprawność umysłową. Istnieje wiele
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!