Chiller: zasada działania i zastosowanie

Chiller: zasada działania i zastosowanie

Chiller bardzo często nazywany wodą lodową, stanowi system, który jest bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Woda lodowa pozwala na uzyskanie kontroli nad temperaturą powietrza w pomieszczeniu przy jednocześnie niskim nakładzie inwestycyjnym.

Jak działa chiller?

Chiller jest systemem chłodzącym, jego substancją schładzającą jest woda, której temperatura obniżona zostaje w trakcie procesu przemiany fazowej parowania odbywającego się w parowniku. Woda chłodząca, która w trakcie procesu zostaje podgrzana, następnie przepływa przez chłodnicze wieże, których powstałe ciepło odprowadzone zostaje za pomocą wentylatorów na zewnątrz do atmosfery.

Instalacja, w której wykorzystywany jest chiller z pewnością jest korzystną alternatywą stosowaną w systemach klimatyzacji. Taka instalacja, w której jest wykorzystany chiller stanowi o wiele bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego instalację, niż tradycyjna klimatyzacja. Systemy chłodzenia, w których zastosowany jest chiller są o wiele bardziej odporne na awarie, czy uszkodzenia, dzięki temu, że są o bardzo szczelne.

W jakich branżach korzysta się z chillera?

Chiller jest bardzo istotnym elementem każdej aparatury przemysłowej, ponieważ w wielu dziedzinach tej gałęzi gospodarki usuwanie ciepła z konkretnych pomieszczeń jest konieczne do prowadzenia procesów technologicznych. Niejednokrotnie ma ono ogromny wpływ na sprawność urządzeń, czy pomyślny przebieg procesów produkcyjnych. Agregat wody lodowej, czyli chiller znajduje od lat szerokie zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych, szczególnie w tych wykorzystywanych do zapewnienia optymalnych warunków, niezbędnych do przeprowadzenia różnego rodzaju procesów technologicznych i produkcyjnych.

Systemy chłodzące zawierające chiller najczęściej są stosowane w różnego rodzaju branżach przemysłowych, chociaż coraz częściej znajdują zastosowanie w lokalach handlowych czy też domach prywatnych. W ostatnim czasie nowoczesne, prywatne gospodarstwa domowe coraz chętniej sięgają po systemy klimatyzacji z wykorzystaniem wody lodowej, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji czy samej instalacji. Z kolei lokale przemysłowe jak np obiekty handlowe wybierają ten rodzaj chłodzenia, ponieważ charakteryzuje się niskim ryzykiem wystąpienia awarii, czy uszkodzeń. We współczesnym świecie coraz częściej branża hotelarska wybiera systemy oparte o chiller, głównie ze względu wspomnianych niskich kosztów eksploatacyjnych, jak również coraz częściej wymaganych czynników ekologicznych. Bez wątpienia systemy klimatyzacji stosujące wodę lodową są uważane za jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, spośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku.

Coraz częściej z systemów opartych o chiller korzystają także inne branże. Znajduje on coraz większe zastosowanie w przeróżnych dziedzinach życia. Od znanego ze stosowania chillera przemysłu, po branże turystyczne, aż do dziedziny przemysłu spożywczego:

Chiller jest stosowany w trakcie obróbki metali, w przedsiębiorstwach zajmujących się odlewaniem środków chemicznych, czy w fabrykach zajmujących się obróbką tworzyw sztucznych.

Coraz częściej wykorzystuje się go także w przemyśle farmaceutycznym do chłodzenia leków. Niektóre leki, szczególnie antybiotyki czy te produkowane przez aptekę, tak zwane wyroby własne muszą być przechowywane w odpowiednich temperaturach.

Na popularności chiller zyskuje w dziedzinach przemysłu spożywczego, między innymi do chłodzenia napojów, lodów czy produktów spożywczych, a także w systemach klimatyzacji pomieszczeń handlowych.

Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie tych systemów w dziedzinach energetycznych, czy w przedsiębiorstwach analitycznych, głównie do schładzania zasilaczy, a także energetycznych stacji i przyrządów służących do analizy.

Chiller jest również stosowany do produkcji cementu, gdzie systemy chłodzenia służą do jego utwardzania, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej formy i konsystencji.

Szerokie zastosowanie systemy chłodzenia oparte o chiller znajduje również w medycynie, służą one głównie do ochładzania urządzeń diagnostycznych takich jak np. aparat do rezonansu. Także stosowane są w specjalnych urządzeniach, które mają służyć do zapewnienia odpowiedniej temperatury w trakcie transportu krwi, czy narządów do przeszczepu.

Bez wątpienia we współczesnym świecie chiller ma szerokie pasmo zastosowań. Jest coraz częściej stosowany w wielu dziedzinach życia, a prognozy na kolejne lata zapewniają jeszcze szersze zastosowanie tego systemu. Biorąc pod uwagę coraz większy nacisk na ochronę środowiska, zastosowanie chillera zs pewnością jeszcze bardziej wzrośnie w przyszłości.

Previous Jak golić twarz bez podrażnień?
Next Projektowanie łazienki w stylu glamour. Inspiracje i aranżacje

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

NARADA KADRY KIEROWNICZEJ POLICJI

Zakończyła się narada kadry kierowniczej podsumowująca roczną pracę polskiej Policji. Komendant Główny Policji podkreślił, że założenia na rok 2016 zostały zrealizowane – świadczą o tym wysokie społeczne oceny pracy policjantów

Wiadomości 0 Comments

PODPISANIE POROZUMIENIA Z OKRĘGOWYM INSPEKTORATEM PRACY W OPOLU

Insp. Jarosław Kaleta – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu podpisał porozumienie z Panem Arkadiuszem Kapuścikiem – Okręgowym Inspektorem Pracy w Opolu. Umowa zawiera między innymi zasady prowadzenia wspólnych szkoleń oraz

Wiadomości 0 Comments

Zasada memoriału w rachunkowości

Rachunkowość memoriałowa Jednostki spełniające wymogi ustawy o rachunkowości zobowiązane są do stosowania nadrzędnych zasad rachunkowości. Zasady rachunkowości zapewniają rzetelny, bezbłędny i sprawdzalny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki. O rzetelności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź