PÓŁMETEK WAKACJI ZA NAMI – PODSUMOWANIE

PÓŁMETEK WAKACJI ZA NAMI – PODSUMOWANIE

Jak każdego roku nad naszym bezpieczeństwem czuwają opolscy policjanci. Można nas spotkać tam, gdzie wypoczywacie. Jesteśmy nad wodą i na drogach. Rozmawiamy z dziećmi, młodzieżą, a także z seniorami. A wszystko po to, abyśmy z wakacji powrócili tylko z dobrymi wspomnieniami.

Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą dzieci na wycieczki czy obozy. Na czas wakacji w całym województwie opolskim uruchomione zostały punkty kontroli autokarów.

Kontrolę taka może zgłosić każdy – rodzic czy opiekun wycieczki – najlepiej kilka dni wcześniej. W samym Opolu taki punkt kontrolny znajduje się przy pętli autobusowej na ul. Pużaka. To tam policjanci w godzinach 6.00 – 9.00 sprawdzają zgłoszone do kontroli pojazdy. Do tej pory w Opolu skontrolowano 59 pojazdów. W 9 przypadkach ujawniono nieprawidłowości.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości około 1 000 kierowców.

Od początku wakacji na terenie województwa opolskiego doszło do 66 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 86 zostało rannych. 137 kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. W tym czasie, naszym regionie odnotowaliśmy 844 kolizje.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Panujące obecnie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają cały czas policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. W połowie lipca opolscy wspólnie z ratownikami uratowali załogę łodzi żaglowej, która wywróciła się na Jeziorze Turawskim w wyniku silnego podmuchu wiatru. Wysoka fala utrudniała im dopłynięcie do brzegu. Funkcjonariusze wyciągnęli 77-latka i 16-latkę wyziębionych i wycieńczonych z wody. Okazało się, że ratunek nadszedł w ostatniej chwili.

Niestety od początku wakacji, na Opolszczyźnie odnotowaliśmy 3 przypadki utonięć związanych z letnim wypoczynkiem. I jak pokazują przykłady, zapominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku – korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk czy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku.

Jeśli chodzi o zdarzenia z osobami nieletnimi to opolscy policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń z udziałem nieletnich. Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają szczególną uwagę na pozostawiony przez nas dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wypoczynku wczasowiczów.

Previous 73 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Next ODPOWIE ZA WŁAMANIE DO DOMU

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

MA DZIEWCZYNA OKO!

St. post. Agata Oleniacz niejednego twardziela wprawiłaby w zakłopotanie. Policjantka z wyróżnieniem ukończyła właśnie szkolenie specjalistyczne dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Teraz jako jedyna funkcjonariuszka w naszym województwie, będzie uczyła swoich

Wiadomości 0 Comments

TWOJE DZIAŁANIE – CZYJEŚ ŻYCIE

Najważniejsze, by zareagować, bo najgorsza jest bierność – to wniosek z akcji pn. „Twoje działanie – czyjeś życie”. Podczas zaaranżowanej akcji z wypadku drogowego policjanci i ratownik medyczny pokazywali między

Wiadomości 0 Comments

,,NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA WNUCZKA” KAMPANIA SPOŁECZNA

Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują. By zapobiec tego typu przestępstwom opolska Policja wciąż rozwija sposoby docierania do seniorów i ich bliskich. Dziś wspólnie z partnerami projektu ruszyliśmy z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź